| M.madallina a întrebat:

am 13 ani si am multe cosuri pe frunte.pe la 10 ani mi-am lasat breton(atunci cand nu aveam cosuri)de cand mi-am lasat breton mi-au aparut o gramada cosuri.mama spune ca sunt de la breton dar si de la pubertate.de o saptamana incoace imi tin bretonul prins, si am observat sa s-au mai uscat. pot sa scap de ele si in alt mod? multumesc! mentionez ca mi-am mai tamponat cosurile si cu lamaie. ajuta? am citit undeva ca le usuca.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, lasa parul sa creasca si da-l pe spate prinde-l in cordelutza, lasa fruntea libera, spala-te cu sapun cu sulf in fiecare dimineata si seara, se vor usca, nu da cu nici o crema dupa spalare, la varsta voastra tenul secreta destule substante grase ca sa asigure protectie.

6 răspunsuri:
| คиค a răspuns:

Si eu am tot 13 ani, si la un moment dat aveam si eu foarte multe cosuri. Am incercat toate metodele si multe creme si de la farmcie, si de la diverse firme de cosmetica dar nimic nu a functionat.
Am mers la medicul dermatolog, si mi-a prescris o crema preparata de doamnele farmacise, deloc scumpa, cu care imi e 2 ori pe zi: dimineata si seara dupa ce ma spal pe fata cu sapun.
Dupa 2 saptamani de dat cu crema, cosurile mi-s-au uscat, si fata este foarte catifelata. Asa du-te la dermatolog, fiindca el este cel mai in masura sa-ti dea un sfat.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu bretonul tau cosurile ci mai degraba cu modificarile hormonale prin care treci la varsta ta si nu prea ai tu ce face pentru ca le poti infecta foarte usor daca nu respecti igiena stricta cand le dai cu ceva trebuie sa te speli bine pe maini si pe fata sa nu pui orice pentru ca nu ti se potriveste varstei si tipului de ten ar trebui sa te duci la dr. dermatolog el va stii exact ce ti se potriveste pentru tipul de ten si varsta ta si iti va da un tratament corect pentru ca altfel il poti extinde si pe fata daca nu ai grija cum te tratezi sunt atatea metode si solutii pentru a le trata dar trebuie sa iti spuna dr.care e mai buna pentru tine nu mai asculta de alte sfaturi care nu au competenta medicala sa ti le dea pentru ca s-ar putea sa nu fie bune.

| iuliana21 a răspuns:

Incerac sa nu mai porti breton. a fel pateam si eu o solutie f buna ar fi ca intr-o sticluta sa iti faci din 50 ml spirt sanitar si 50 ml apa un maestec sa te dai cu el de 2 ori pe zi tamponad usor. o sa se uiste si nici nu raman semne.la mine a functionat...

| motzata a răspuns:

Cu lamaie functzioneaza... dar e mai bine ca pentru o perioada de timp sa nu mai porti bretonwinkingsi cosurile sunt s din cauza pubertatzii...ai rabdare cu tinewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cand eram de varsta ta si eu aveam aceasta pr sa iti zic cum am scapat eu:in fiecare dim si seara ma spalam pe fata cu sapun si apoi ma dedeam cu apa oxigenata cump de la farmacie(sa nu gresesti si sa iei oxidant) sper sa mearga si la tine eu ii dau 10 din 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti skinoren gel 15%. daca sunt punte negre.