| Racoviteanu_Beatrice_1999 a întrebat:

Am 13 ani si de ceva timp mai exact, cam 3 saptamani, mama mereu ma cearta.Adica spune ca sunt antipatica si ca nu mai sunt ca inainte si tot timpul imi spune sa ma schimb.Acum cateva zile a intrat tata in camera mea si a inceput sa se uite prin conversatiile mele de pe facebook si eu i-am spus ca nu imi place sa faca asta. Apoi bine-inteles ca mama iar m-a certat...Astazi sin nou,ma certam cu sora mea, pentru ca nu vrea sa isi starnga jucariile din camera.Vine mama si tipa la mine,ca de ce ma cert cu ea.Ei i-am spus motivul,iar mama s-a dus la sora mea si a luat-o in brate, mie mi-a spus ca o sa primesc curand o palma din cauza comportamentului meu..Nu stiu ce sa mai zic..Acum 5 minute tipa la mine si imi spune ca cica are prea multa rabdare cu mine.....Ma uraste de ceva timp..Nu inteleg ce i-am facut..As vrea sa imi explicati voi,daca stiti, ce se intampla..multumesc.

5 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Hey.
Cea mai buna metoda este sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui tot ce ai pe suflet, tot ce te deranjeaza. Alege un moment in care e mai linistita si spune-i ca aveti sa vorbiti foarte serios in legatura cu o chestie.
Probabil mama ta are niste probleme la servici sau chiar si acasa si asta o face sa fie stresata. Si posibil isi revarsa furia pe tine si nu pe sora ta pentru ca esti mai mare. Stiu cum vine asta.
Succes! Sper ca totul sa revina la normal happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discuta cu mama ta.

| Gunoi a răspuns:

E de la facebook rolling on the floor

| PisicaMalefica a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta. Explica-i calm si deschis toate sentimentele tale si cere-i sa iti explice de ce se comporta in felul acesta. Spune-i ca vrei sa intelegi de ce ea crede ca te-ai schimbat si ca vrei o relatie mai buna cu ea. Mult succes!