| NubleReapper a întrebat:

Salut,am 14 ani, 175 cm si 55 kg, fac sala de 3 luni am progresat in forta dar nu foarte mult in masa(doar 1 kg)
Ce fac gresit? Vreau sa cresc mai mult in masa!

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Dupa doar 3 luni ce vrei sa vezi? Inca esti incepator. abia dupa 1-2 ani nu mai esti incepator

2. Ce alimentatie ai? Cate fripturi mananci pe zi?

| NubleReapper explică (pentru Cosmin86):

Mananc peste/pui in fiecare zi dar la o singura masa!

| Cosmin86 a răspuns (pentru NubleReapper):

Pai mananca de 3-4 ori pe zi. Gen pui de 3 ori (sau pui + porc +vita, ca sa fie diferit la fiecare masa ) si peste la a 4-a masa.

Ai putea asa:
- micul dejun: oua, paine integrala, ovaz, etc.
- masa 2: pui + orez
- masa 3: porc + legume
- masa 4: vita + paste (sau tot legume)
- masa 5: peste fara garnitura (ca e seara) sau cu orez brun

Cam asa ar trebui sa arate alimentatia ta (+ nuci, migdale, caju si fructe).

| MihaiNicu23 a răspuns:

In primul rand si varsta e cam mica sa te dezvolti mai mult e greu, dar ca sa te dezvolti mai repede ar trebuie sa mananci carne mai multa si pe langa asta si altceva sa te ajute sa maresti numarul de proteine zilnic.

| SkandallKamataru a răspuns:

E bine ca faci sala dar daca mananci 2 mere inainte de sala si cand vii acasa o salata, iar a doua zi lucrezi aceleasi grupe e normal ca nu cresti.
Iti trebuie un program de antrenament si mancare corespunzatoare, ceva consistent... branza, oua, carne, etc... Niste pui de piept fiert/prajit + o salata, apoi un shake de proteine e numai ok.
Ca sa cresti ai nevoie de multe alimente, si o sa te coste destul de mult.
Oricum, ai 14 ani, cat ai vrea sa cresti? E diferenta dintre un adult si un copil.

| NubleReapper explică (pentru SkandallKamataru):

Sa devin ceva mai estetic sa mi se dezvolte musculatura pe parcurs sau trebuie sa mai astept sa creac(sala tot o sa fac)