| Kapa205 a întrebat:

Am 14 ani si sunt clasa a 8-a si as vrea sa urmez un liceu privat pentru ca am auzit ca este mult mai usor acolo, este bun liceul? Ce ziceti, sa aleg un liceu privat sau de stat?

3 răspunsuri:
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Depinde. Daca dai la un liceu teologic privat te asigur ca va fi mai misto, vei avea exxtracuriculare, dar si mult de invatat. De celelalte licee private nu stiu ce sa zic. La un liceu de stat esti mai "promovat". Poti face schimburi de experienta si chestii de genul.

| Nitroblast a răspuns:

Liceul privat e ala de fite, parca? Nu faci nimic, te asigur, profesori de acolo sunt slabi de tot (probabil de aia e usor). Dar bro, asculta-ma, greul vietii il face pe om. De la un liceu privat o sa iesi cineva care nu e pregatit pentru viata. De aici vine statul pe banii parintilor pana la 30 de ani, casatorii si divorturi din 2 in 2 ani, depresii, lipsa de ocupatie, de astea incolo ajungem la droguri si suicid. Mno, e un scenariu tare dramatic, dar posibil. Daca vrei sa faci scoala si pregatire pentru viata pe care o ai de acum in fata si la care esti abia la inceputul drumului, mergi la un liceu de stat.

| Nix15 a răspuns:

E mai usor pentru ca faci mai putina carte.
Tine de tine cat de mult vrei sa inveti, insa daca profii nu te motiveaza putin, e greu. Recomand liceul de stat