| JuliYuli a întrebat:

Am 15 ani si sunt clasa a IX. Sunt o fata timida.Nu am avut niciun prieten fiindca eu nu ma las usor.Au vrut mai multi sa fie cu mine dar eu mereu am stiut ca nu am varsta potrivita pentru a avea un prieten. Parintii mei sunt plecati in afara. Eu stau singura dar am o matusa cam de 20 ani care e vecina mea. Ce sa spun...E ca la liceu a venit un baiat nou. Au sunt la liceu cu 3 fete care suntem in aceeasi clasa inca din I. Baiatul e popular iar una dintre colegele mele a zis ca vrea sa fie cu el.La inceput nu l-am bagat in seama, chiar nu am vorbit apoi am aflat ca are nevoie de meditati ( eu dau meditati ).Am vorbit cu mama lui si ii dau in fiecare seara meditati la mate.In prima seara nu a venit, eu m-am suparat si el a venit acasa la mine sa isi ceara scuze.In cealalta seara a zis sa nu ma bag in viata lui. Intr-o alta seara ne-am apropiat asa de mult.Am ras, am glumit chiar ma simteam bine. De la un timp ma evita.Am vorbit cu el sa vad ce e dar nu mi-a spus.Intr-o excursie organizata la liceu l-am confruntat si mi-a zis ca ii e frica sa nu se fi indragostit de mine. Apoi ne-am sarutat.Am ramas cu gura cascata.Chiar nu stiu ce era cu mine. A trecut ceva timp si el mi-a zis ca ma iubeste, ca nu isi poate lua gandul de la mine si ca stie ca suntem diferiti si chiar nu vrea sa ma raneasca dar el simte ca noi doi suntem facuti unul pentru altul. Eu cu lacrimiin ochii i-am spus ca nu e bine sa fim impreuna. S-a suparat de atunci.Il vad mai tot timpul trist pe la scoala.Nici cu prieteni nu mai rade cum radea odata.Nu se mai apropie de nici o fata. Imi este frica ca daca voi fi cu el sa nu fiu ranita.El este un golan iar eu fata cuminte (ca in vechea poveste ). Nu vreau sa plang pentru cineva si totusi o fac. Vreau sa fiu cu el dar imi e teama sa nu isi bata joc de mine si in plus ce vor vrede alti. O parte din mine crede ca nu ar fi in stare sa ma raneasca.Ma apara tot timpul. Mereu ma priveste ba chiar mi-a zis ca ma iubeste si ca ar face totul pentru mine cu ochii in lacrimi. Ce ar trebui sa fac? Funda! Multumesc ca ai citit asa mult!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Frumoasa povestea ta. Pai hai sa spunem ca tu deja suferi, pentru ca si tu simti ceva pentru el, chiar daca nu iti dai seama cat de mult. Deci de ce sa suferiti amandoi, cand puteti sa fiti impreuna. E ok ca nu te-ai lasat usor, iar daca te simti pregatita pentru o relatie nu ar fi nimic rau. In schimb.tu spui ca e un golan.iar eu in schimbarea brusca a oamenilor nu cred. Da, l-a schimbat faptul ca te iubeste, dar si iubirea trece si apoi revine la vechile obiceiuri. Poate ca esti si inca micuta pentru cineva acum. Gandeste-te bine ce vrei sa faci, daca ai nevoie de el in viata ta, daca te simti singura fara el, sau daca iti e bine asa cum ai fost pana sa il cunosti pe el. Nu te grabi ca sa nu iei decizii gresite si sa regreti. Esti inca micuta, nu cred ca e vremea sa te gandesti la o relatie ce duce spre casatorie, asa ca o sa pui in calcul si despartirea si dezamagirea.

5 răspunsuri:
| PassingBY a răspuns:

Te uiţi la prea mult Disney Channel. Asta e sigur.

| JuliYuli explică (pentru PassingBY):

Nu inteleg afirmatia! Daca asta e viata mea asta este.In fine poate o spui din experienta fiind atotstiutor de ce se intampla la Disney Channel. Eu din pacate nu o fac.Dar poate e pe acolo vreun sfat folositor nu stiu zi-mi daca e ceva. Si eu ce ii pun baiatului? De disney channel?

| IonelaMV a răspuns:

Ar trebui sa fi cu el! Un baiat sa blanga? Mai rar! Si scumpo, nu e capat de tara incearca sa vezi cu e macar 1 zi, e imposibil zic sa nu tina la tine! Deci eu zic sa accepti, nu's cum vrei!
Succes oricum sper sa faci ceea ce e corect! Bafta pup! :X

| RzVq a răspuns:

Daca baiatul te iubeste si tu il iubesti pe el ce mai astepti vezi cum decurg lucrurile te poti desparti oricand de el...

| JuliYuli explică (pentru RzVq):

Da stiu ca uneori complic mai mult lucrurile dar ti-am zis el e un golan si multi din prietenii lui isi cam bat joc de fete in plus el are o groaza de fete pe langa el.Nu e putin ciudat ca dintre toate m-a ales pe mine ''cea cuminte''? In plus este orgoliu prea mare. Risc sa ma fac de rusine in plus colegele mele sunt foarte interesate de viata mea personala si daca fac ceva tot orasul stie. Il vad tot timpul agresiv cu cei ce il enerveaza, face mistouri de tocilari sau cei mai nepopulari ca el insa cu mine e altfel.Imi e teama sa nu fie teatru si ca sentimentele lui pentru mine sa fie doar schitate. Si da poate o zi doua sa fiu cu el dar pe urma toata scoala va sti si va incerca sa ne desparta cum toate fetele sunt obsedate dupa el. Relatie in secret ar fi a doua varianta dar pana la urma se va afla. Chiar nu stiu ce sa fac!