| ___UIaO a întrebat:

Salut, am 18 ani si am 1.68 ce trebuie sa fac ca sa am 1.88?

3 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!

Creșterea în înălțime poate depinde de mai multi factori: vârsta pe care o ai, dieta pe care o urmezi, moștenirea ereditară pe care o ai, activitatea sportiva, starea de sanatate, densitatea oaselor, etc.
Depinde de asemenea și de sexul pe care îl ai. De obicei băieții mai cresc în înălțime până la vârsta de 21 de ani.
Înălțimea mică este moștenită de la părinți?
Cel mai bine ar fi să consulți un medic endocrinolog.
În cazul în care problema este de natura endocrină din câte știu eu trebuie urmat un tratament hormonal.
Sportul ajută foarte mult dea asemenea! Poți practica baschetul, spre exemplu este un sport care ajuta la dezvoltarea oaselor. Înotul de asemenea ajută foarte mult, este unul din cele mai complexe sporturi și pune în funcțiune toate categoriile de mușchi.

Numai bine!

| dullcat a răspuns:

Buna.Unii baieti mai cresc inclusiv pana la 20 de ani.Dar inaltimea se stabilizeaza in jur de 18, astfel ca pana la 20 de ani mai poti creste maxim cativa cm, in niciun caz 20 de cm cum doresti tu.

| VoidEternal a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Tocuri happy

Nicio șansă să mai crești 20 de cm.