| misterioasa10 a întrebat:

Am doua intrebari la care as vrea sa raspundeti cat mai logic daca se poate si cat mai mult. Ce masuri ati lua cu elevii indisciplinati si cum ati proceda cu elevii slabi la matematica pentru a-i determina sa invete mai mult si sa nu chiuleasca de la ore? Va rog raspundeti urgent hypnotized. Multumesc anticipat. Cel care are un raspuns mai "logic" ca sa zic asa primeste funda +vot.

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Ca sa faci un elev sa te asculte si sa participe la ore, trebuie sa stii cum sa-i atragi atentia, tot timpul.Fie poti folosi diferite materiale didactice atractive, sau joculete logice/ghicitori ca sa le pui mintea in miscare.Totul tine de maiestria si tactul pedagogic al profesorului, el este singurul care isi poate atrage elevii la lectii si sa nu mai chiuleasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru misterioasa10):

Daca ii vei obliga, sau ii vei speria cu telefoane la parinti ...nu te vor asculta, sau va functiona, dar pentru o perioada scurta de timp.Ai putea sa ii "manipulezi" la inceput, si apoi sa ii tii din scurt.Adica spun-le ca daca se vor intoarce la scoala in urmataorele zile vor primi o recompensa(nu neaparat bani) si vor fi nominalizati ca "elevii zilei". Sper ca ai prins ideea, trebuie doar sa ii pacalesti la inceput, te comporti frumos cu ei, nu-i ameninti, si o sa-ti manance din palma.

5 răspunsuri:
| Youcandoit a răspuns:

Pai cu cei indisciplinati ar trebui sa fi mai discuti cu parintii lor si sa fi putin mai dura cu ei iar cu cei slabi sa le trezesti interesul pentru matematica, arata-le ca matematica nu e asa de grea precum pare si ca poate fi distractivawinking

Răspuns utilizator avertizat