| MariusCristian a întrebat:

Salut am intrat pe acest site in speranta ca ma puteti ajuta intr-o problema care pe mine unu ma face sa ma gandesc la sinucidere.
Am 19 ani impliniti sunt o fire sociabila, sufletist, am bunele maniere.
imi place distractia, sunt sociabil cu ori ce persoana indiferent de cum arata persoana respectiva.
Stiu ca acum se pune mai mult accent pe cat de bine arata un baiat sau o fata nu pe ce are in suflet.
Prieteni pe care ii am nu inceteaza sa ma injunghie mereu pe la spate
Din toti prieteni care ii am unu singur s-ar putea sa imi fie prieten adevarat
Provin dintr-o familie care de mic copil ma crescut si miau oferit toata dragostea lor.
Si stau cate o data ma uit la cer si ma intreb cu ce am gresit de sunt tratat altfel.
Dc nu reusesc sa ma integrez in societate.
Am zile in care stau si ma gandesc daca moartea e singura mea sansa pentru linistea mea sufleteasca.
Ar mai fi multe de spus dar nu mai pot.
Poate la uni o sa vi se para ciudat ca la varsta de 19 ani sa am problema aceasta va inteleg foarte bine.
O sa va multumesc pentru fie care mesaj.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fii optimist si ai sa vezi ca nu o sa ai probleme in viitor, cei care iti trag teapa pe la spate sunt dusmani si trebuie ignorati. Mai bine un amic si bun decat multi si nefolositori, moartea nu e solutia pentru a scapa de probleme ci induri dar iti mai zic inca odata, fii optimist si totul va fi bine scoate-ti din cap ideea ca ai dusmani si sa ai grija ce vorbesti cand cunosti alte persoane, invidia e mare in ziua de azi. Eu nu am nici-un prieten si o duc bine nu sunt asa trist dar ma bucur ca nu-mi lipseste nimic in casa.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna marius happy.
uite,lumea e plina de persoane prefacute, rele si nesimtite.din pacate se pare ca tu esti un magnet pentru ele..eu nu inteleg, de ce te gandesti la sinucidere?
eu sunt foarte timida, si mai deloc sociabila.adica merg la scoala si acasa. eventual pana la magazin.dar atat.pana acum un an nu am avut nici o prietena adevarata (sunt fata!).sti ce? un prieten adevarat valoreaza mai mult decat o suta de prieteni falsi.
de ce spui ca nu te poti integra in societate? te-ai gandit ca poate tu nu te potrivesti cu prietenii tai? ma refer la caracter, preferinte.tu esti genul de persoana care ar vrea 100 de prieteni „adevarati"?
si.de ce sa te sinucizi, cand abia ti-ai inceput viata? cine stie ce ai putea pierde?
gaseste-ti alta ocupatie.bye!

| Autumnfeelings a răspuns:

Gura lumi e ca o gaura de canal cand e sigilata e bina dar cand se deschide mori de miros nu altceva.nu ii baga in seama. Daca cei care te iubesc iti sunt alalturi nu vei avea nevoie dacat de ei

| Autumnfeelings a răspuns:

Gura lumi e ca o gaura de canal cand e sigilata e bina dar cand se deschide mori de miros nu altceva.Nu ii baga in seama. Daca cei care te iubesc iti sunt alalturi nu vei avea nevoie dacat de ei

| Kiddzo a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie! Indiferent ce crezi, nu e! De cand o stim, lumea a fost un loc rece si crud, plin cu oameni de toate felurile. Chiar daca esti cu moralul la pamant, e bine sa te gandesti la partea buna a vietii. Uneori, ti se va parea imposibil, dar gandeste putin. Un zambet din partea cuiva, o amintire placuta, orice e necesar sa te faca sa zambesti. Viata merita traita, mai ales ca ai 19 ani. E cea mai frumoasa perioada a vietii... nu te lasa la cei din jur ci lupta impotriva lor. Te rog, traieste-ti viata si totul va fi bine! happy

| sorina_2296 a răspuns:

Chiar crezi ca moartea este ultima speranta parerea mea, dupa ce am citi ce ai scris tu, este ca iei totul mult prea dramatic si pui totul la suflet, daca toti am pune la suflet tot ce am auzit rautacios destpre noi atunci mai mult de jumaate di populatia globului sar sinucide, eu cred ca cel mai bine ar fi sa vb cu parinti sau cu un prieten, ma indoiesc ca tu la 19 ani nu ai nici un prieten in adevaraul sens al cuvantului.
sper ca teama jutat.
Succes!

| ExpertInLove a răspuns:

Si eu am mlti prieteni dar nu totii sunt niste prieteni adevarati. Mama mea are doar o singura prietena si are 40 de ani. Sigur nu esti emo din moment ce ai fost crescut intr-o familie buna.

| Cristian04 a răspuns:

Eu iti zic doar sa-ti revi putin la minte. Multumeste-i lu Dumnezeu ca esti sanatos si bine. Si eu am 19 ani, nu pot sa zic ca ma integrez in societate cum se cuvine, prieteni am si eu, care te injunghie pe la spate, dar ce? nu inseamna ca imi dau viata pentru asta! Dumnezeu e sus si vede tot, El te va ajuta tot timpu, nu trebuie sa te bazezi tu pe prieteni, multi oameni sunt falsi, lasa-i in lumea lor. Sper din tot sufletul sa nu te mai gandesti la prostia pe care vrei s-o faci, e un pacat foarte mare, si nu merita. Ai acelasi nume ca mine, daca nu stiai, semnifica urmasul lui Hristos, ar trebui sa te mandresti cu asta, ar trebui sa te faca mai putenic, nu asa cum esti acum... Fii tare!

| MariusCristian explică:

Va multumesc tuduror pentru sfaturile date.
MasterOfDisaster- Nu sunt genu care vrea 100 de prieteni adevarati.
Vorba ta mai bine un prieten adevarat de cat 100 falsi.
Dar am o problema eu nu mai am incredere nici in propia mea persoana la cat am putut fi mintit si tradat am ajuns sa ma indoiesc de propile mele decizi.
BiancaR92- Nu sunt Emo imi place sa cred ca sunt o persoana care are capu pe umeri.
As fi vrut sa am prin jur persoane ca voi.
Va multumesc Tuduror.