| ANAMARIA4373873 a întrebat:

Salut! Am o întrebare care sunt sigura ca va bate la ochi și voi primi multe răspunsuri negative și poate și insulte ( dacă nu puteți ajuta va rog sa nu răspundeți deoarece nimeni nu are nevoie de niște păreri care nu rezolva nimic și mai degrabă judeca ) În grupul meu de prieteni, de câteva luni, a apărut un lucru foarte controvesat, vape-ul ( mai specific elf bar-ul ). Toți prieteni mei și când zic toți, mă refer la absolut toți, vapeaza. Având în vedere ca avem sub 14 ani, nu chiar toți din grup vapeaza dar ii împing sa facă acest lucru spunându-le ca nu o sa le zică părinților. Când m-au întrebat dacă vreau răspunsul este clar nu și nu trebuie explicat însă, m-a tentat un pic și de atunci numai la acest lucru îmi este gândul. Mi-aș dori și eu sa încerc un vape ( fără nicotina ) și fara sa știe părinții doar de curiozitate pentru a nu muri proasta. Nu fac acest lucru pentru a părea cool pentru ca consider ca mă pot face remarcata și prin alte lucruri dacă îmi doresc asta, insa, aș vrea sa încerc cum am precizat și mai sus. Nu aș dori sa încerc de la prietenii mei deoarece este un lucru, care îl consider eu ca nu se împarte fiind de unica folosița. Îmi puteți recomanda ceva din ce v-am descris mai sus? Și cum fac sa nu afle părinții? Ei nu sunt deloc de-acord cu acest lucru și nici eu la rândul meu dar chiar aș vrea sa încerc odată. Cum îl ascund dacă îmi iau? Am nevoie de ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| rumi36 a răspuns:

Buna!,eu am 15 ani, nu stiu in ce fel te-ar putea ajuta raspunsul meu si daca o sa te influenteze intr-un mod pozitiv sau unul negativ.
In momentul de fata treci printr-o perioada de "peer pressure,, chiar daca prietenii tai nu te-au obligat in vr-un fel sa incepi sa vapezi, tot te-au influentat sa faci acest lucru.
Chiar daca este fara nicotina tot iti dauneaza grav plamanii(ai auzit de popcorn lungs?)
Daca iti cumperi unul, care presupun ca costa in jur de 50-100 de lei o sa te simti obligata sa il termini pe tot sau chiar sa si vapezi in jurul prietenilor tai.
Acum ca te-am afundat cu niste informatii pe care le-ai luat si tu la cunostinta,hai sa trecem la partea "mai interesanta".
Iti iei frumos un vape,ori il ascunzi sub saltea, dupa sifonier, lipesti partea inferioara a caloriferului cu scoci si il ascunzi in interiorul caloriferului, ideea este sa nu fie un loc accesibil parintilor tai.
Dar dupa cum am zis, dintr-o simpla curiozitate o sa ajungi sa ai un sertar plin de vapeuri sau sa pierzi niste bani cu care puteai sa iti iei altceva mai folositor
Sunt constienta ca raspunsul meu o sa aduca multe controverse, "de ce îi dai idei?,, etc.
Pana la urma degeaba îi avertizeaza oamenii pe adolescenti sa nu mai fumeze sau sa nu mai vapeze cand totul tine de ei.
Eu nu am incercat niciodata sa fumez sau sa vapez si sunt sigura ca niciodata nu o sa incerc

3 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, așa se întâmplă în astfel de grupuri, dacă te împing spre lucrui nepotrivite cel mai bine este sa iei o pauza de a mai ieși cu aceștia.
Și o să spun din propria experienta ca nu este ceva atât de extraordinar sa vapezi și sunt doar niște chimicale care cică nu dăunează, dar fac mai rău de cât țigara normala, creând la fel dependenta și o mare pierdere de bani.
Acel vape ( a fost strict creeat pentru fumătorii care vor sa se lase).
Recomandarea mea pe scurt este ca poți sa încerci nu spune nimeni nu, este viata ta, dar este o pierdere de timp și de bani și nici sănătos nu este.( preferabil ai putea să mai aștepți măcar un an- doi acum ești destul de mica și este și mai periculos)

| just4ubr2015 a răspuns:

Schimba grupul de prieteni ca nu vei avea un viitor cu prafurile incearca sa faci altceva mai util du-te la film la teatru la plimbari in aer liber excursii lasa drogurile tigarile si bautura ca nu vei ajunge bine deloc