| Kleb a întrebat:

Am o mare problema la liceu...Sunt boboc clasa a9a si sunt extrem de timid, mi-e rusine sa ma ridic din banca in pauze, sa vorbesc cu ceilalti...Deja cativa au inceput sa ma intrebe de ce stau mereu asa serios si chiar ma deranjeaza, dar nu pot sparge gheata asta odata si sa ma integrez sad ceilalti nu se iau deloc de mine, dar totusi sunt rusinat, poate si de faptul ca-s micut de inaltime, dar nici macar fetele nu le pot baga in seama! Ajutor, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wpetterssone a răspuns:

Eu, când am intrat în primul an de liceu aveam 1, 78 m (de atunci am mai crescut 16 cm).
Deși eram cel mai înalt, eram cel mai timid, introvert.
Înălțimea nu face o regulă. Dacă ești înalt poți fi timid, dacă ești scund poți fi cu tupeu.
Eu sunt băiat și stăteam mai mult lângă fete (de obicei lângă cele mai scunde) și vorbeam cu ele. Mi se spunea că sunt gay (că eu cred că sunt fată, dar sunt băiat). Eu nu simțeam nici o atracție de fete sau de băieți. Doar stăteam cu ele, pentu că erau la fel ca mine.
Eu am mai avut și alte probleme, după care mi s-a atribuit eticheta de psihopat (cred că îi spune în limba română), persoană care are tulburări de afectivitate.
În ultimul an de liceu îmi făcusem mulți prieteni, însă, acum, puțini mă mai recunosc (după 6 ani).
Reușisem să mă integrez, mult prea târziu.
Cum am ieșit din zona mea de confort? Pentru că mi s-au atribuit privilegiul de șef al elevilor pe clasă și pe generația aceea, practic, reprezentându-mi colegii, și de la alte clase, timp de 2 ani, colegii au văzut că deși sunt introvert, sunt mai comunicativ decât au crezut ei.
Remarcă-te în mod pozitiv față de clasă, și câștigă încrederea profesorilor și apoi a ta, și a colegilor.
Respectă-ți promisiunile și alege întotdeauna calea dreaptă, deși îți poți pierde unele privilegii. Fii drept!

| Kleb explică (pentru wpetterssone):

Am inteles, sincer sfaturile tale sunt chiar bune, cred ca o sa ma ajute! Mersi frumos

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Numai tu iti poti invinge aceasta teama. Gaseste-ti ceva in comun de discutat cu un grup de colegi, impune-ti sa iesi din banca si sa participi la discutii.
Nu conteaza ca esti mic de inaltime. Ai in acest articol 100 de personalitati care au fost scunzi. Tu esti al 101-lea!
http://www.themodestman.com/100-famous-short-men/

| Kleb explică (pentru SkyPilot):

Totusi nu-s asa scund..Am undeva la 167-168 dar colegii au 175-180 deci e ceva diferenta...Si da, numai eu o pot invinge dar nu pot, acasa imi fac planuri pentru acea zi, tot timpul imi zic ca voi termina cu timiditatea asta dar cand intru in curtea liceului deja s-a terminat tot..nu inteleg ce e in neregula cu mintea mea

| raMLesS a răspuns:

Mereu cand vrei sa faci ceva, sa te ridici din banca sau mai stiu eu ce, numara pana la 5 si fa-o.
Nu mai gandi, nu nimic, doar faci ce ai de facut si aia e, nu conteaza ca iese prost sau nu, asa te obisnuiesti.
Acum facand acele,, exercitii,, ii spui subconstientului ca nu e nimic care sa te puna in pericol, nu exista nici o amenintare adevarata.
Cand vorbesti cu cineva mentine contactul vizual, cand mergi pe holul scolii tine capul ridicat, nu privii in pamant.
Daca vrei sa faci ceva fa-o, sa te doara la banana daca cuiva nu-i convine, oricum prieteniile din liceu sunt trecatoare, dupa ce termini liceul nu o sa mai tii legatura cu nimeni, fiecare e pe drumul sau, conteaza experienta pe care o castigi.
Ia-ti o atitudine de Alfa, ia tu deciziile, mergi si tine capul ridicat, daca te vad niste golanasi ca tii capul in jos, o sa zica, ca esti vai de tine.
Mergi relaxat, uite-te in ochii oamenilor cand esti pe strada.
Nici eu nu eram mare om, dar dupa ce m-am obisnuit sa fac chestiile astea, peste ceva timp mi-au intrat in reflex, acum nu mai trebuie sa ma gandesc sa tin capul drept sau mai stiu eu ce.
Be confident!

| Kleb explică (pentru raMLesS):

Mersi mult pentru sfaturi, cu siguranta ma vor ajuta...Maine sper sa reusesc sa ''sparg gheata'' asta happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu se iau acum ca esti la inceput. Dupa ce o sa te cunoasca mai mult si o sa vada ca ai lipsa de reactie o sa se ia probabil zilnic de tine. Daca nu prinzi ceva tupeu sa le dai peste nas cand este cazul n-o sa mai scapi de ei. Totusi, ce-i asa de greu sa legi niste conversatii cu colegii? Si eu am fost timid dar nici chiar in felul asta. Cred ca cel mai usor te imprietenesti cu ei la sport. Bateti mingea impreuna, jucati fotbal, mergeti toti la vestiar etc. Nu-i asa de greu. In pause mai discuti una alta cu ei, mai mergeti afara etc.

| Kleb explică (pentru Subsemnatul123):

Nu prea stau cu ei deoarece sunt mult mai dezvoltati fizic ca mine...Si nu inteleg de ce fac asta, totusi.