| MeHombre a întrebat:

big grin
Scuzati greselile pe care posibil o sa le fac da na nu prea am timp acu sa stau la fiecare cuvant in parte tongue. Pai am si eu o problema..Am intrat anul acesta la liceu (clasa de Electro) si parca nu prea am ce sa vorbesc cu colegii.De multe ori mie cumva rusine sa ma ridic din banca (sau lene...nu stiu) si parca nu pot vorbi cu ei ca cu colegi mei mai vechi.Btw. is o persoana foarte prietenosa si comunicativa si parca de anul asta mam blocat pe "silent"._. Niste sfaturi cum sa scap de asta sau cum sa ma integrez mai bine big grin?
P.S: Clasa e de electro deci nu e o clasa linistita
Funda :X

Răspuns Câştigător
| Chirodea03 a răspuns:

1.Primul lucru:Nu ai de ce sa iti fie rusine.
2.trebuie sa faci tot posibilul sa comunici si sa atragi atentia(intr-o mica masura) pentru ca altfel vei fi luata ca peun no lifer si cineva ce nu poate sa comunice si sa isi faca prieteni si asta doare.
3. incearca safi tu insati si incearca sa iti expui punctul de vedere la problemele colectivului dar doar atunci cand crezi ca ai dreptate 100%.
4. Daca iti faci teme inveti etc. ajuta si pe alti.
5. Nu arata ca iti pasa mai mult de invatat decat de colegi.(ex:nu te ajut ca imi fac probloeme.etc)
6.Incearca sa faci glume si sa faci colegii sa rada.
7. Nu te supara pe seama glumelor colegilor si incearca sa le raspunzi cu aceiasi moneda. (daca se poate mai bine)
8.Si cel mai important. Vezi care din acesti pasi poti sa ii faci si multa bafta!

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,schimbarea colectivului e foarte dificila, mai ales acum, in perioada cand si in mentalitatea fiecaruia au loc schimbari contradictorii.Asta e adolescenta,varsta la care esti mai orientat spre interiorul tau,incercand sa-ti creezi o personalitate,un caracter,propriu. Poate ca stai deoparte si consideri ca nu e nimeni,,demn,,sa-i acorzi atentie, sau gandurile-ti fug in locuri nedefinite. Poate ca si acasa simti asa.Ei bine, incearca sa ai o aparenta mai joviala, sa te faci simtit si perceput ca cineva mai deosebit.Dar cu discretie, cu eleganta.Intai intra in grupul colegilor salutandu-i, cat mai relaxat, dar ca si cum te-ai bucura ca -i vezi.Fi atent in jurul tau, daca e nevoie sa intervi cu o mana de ajutor pentru cineva.Sa ai tot timpul tinuta aranjata, frizura intretinuta, un miros foarte discret de parfum.Cu alte cuvinte,sa iesi din,, tiparul,, caracteristic. Fetele apreciaza amanuntele :incaltamintea curata, mainile cu unghii ingrijite, atitudinea relaxata.Astfel o sa caute cat mai multi sa se apropie de tine si plictiseala va disparea.