| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema si vreau sa aud niste sfaturi. Eu si prietena mea suntem intr-o relatie de 5 luni (maine facem 5 luni). Aseara s-a intamplat ca mama ei sa ii ia telefonul si sa se uite prin mesaje. si a citit ceva ce nu i-a convenit (era totul sub forma de gluma si nu voi intra in detalii). Ideea este ca parintii ei vor sa ne despartim. Aseara i-a luat telefonul si nu am mai putut vorbi pana dimineata. Nu o asculta si nu o cred cand le spune ca era doar o gluma. parintii ei sunt foarte dificili si vor cu orice pret sa nu mai vorbim deloc. Insa noi ne iubim prea mult ca sa renuntam unul la altul. Plangeam amandoi de dimineata cand ne gandeam la ce ar putea urma. I-au interzis sa vorbeasca cu mine sau sa ne vedem, si in plus i-au zis sa ma uite direct. (nu suntem din acelasi oras, dar totusi ne vedeam). Vrem sa mergem la facultate in acelasi oras, insa ea trece in clasa a 11-a si eu a 12-a. si ea mi-a spus ca daca se va intampla sa nu mai vorbim, sau sa ne despartim ea nu ma va uita si va astepta pana ne vom intalni iar la facultate si vom fi iar impreuna. Cu toate astea, pana atunci mai sunt 2 ani si ne-ar fi foarte greu. Eu as astepta si 10 ani pentru ea, tin prea mult la ea si o iubesc enorm, insa mi-e frica ca atunci cand ne vom reintalni, nu vom mai fi la fel. (ea imi spune ca vom fi la fel. si o cred, dar tot imi este frica.) Vreau niste sfaturi cu ce as putea face. sau ce ar putea face ea sa-i convinga sa ne lase sa fim impreuna.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complicaţi prea mult treaba.
Orice ar fi scris în acel mesaj, părinţii îşi vor da seama că greşesc şi vor uita totul.
Orice părinte dacă îşi vede fata zilnică zi de zi ar face orice să o înveselească. E doar o fază, sunt prea protectori. În câteva zile se vor calma şi ei iar toate lucrurile vor fi ca înainte.
Pot paria că în maxim o săptămână părinţii ei vor înţelege că ţineţi mult unul la altul. Iar pe viitor fi şi tu mai atent la mesajele pe care le trimiţi.

1 răspuns:
| Mihailescuioana29 a răspuns:

Luptati pentru relatia voastra, daca va iubiti asa de mutl. Mergeti amandoi sa vorbiti cu parintii ei, daca pe ea nu o cred, explicati-le cat de mult va iubiti, si poate totusi o vor lasa mai moale. Pana la urma isi vor da seama ca nu au cum sa se impotriveasca.