| Neena a întrebat:

Salut, am o mica problema cu prietenul meu si sunt blocata nu stiu cu sa ma comport cu el. Mai pe scurt suntem impreuna de un an si jumatate e mai mare cu 3 ani. Mi-a devenit una din cele mai scumpe persoane pot sa zic ca uneori chiar ma educa big grin in orice caz pentru mine e baiatul ideal, insa ne desparte distanta el invata in alta localitate dar ne vedem in fiecare weekend. Acum e plecat din tara pentru toata vara. Din pacate comunicam cam rar duc o mare lipsa de el. Primul timp a fost totul in regula dar am inceput sa discutam si mai rar am simtit ca devine rece, si in una din zile cind l-am intrebat ce sa intimpla mi-a raspuns ca nu este increzut in ceia ce simte fata de mine. Am fost socata nu-l mai recunosc el spune ca e devina distanta doar. Va rog spuneti cum sa ma comport sa prelungesc sa discut ca de obicei sau nici nu stiu... nu doresc sa-l pierd, ranesc sau satur.

3 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Dragoste de-a sila nu se poate și mi se pare că el s-a cam plictisit de relația voastră.
Întreabă-l direct ce are de gând, iar dacă el îți propune să vă despărțiți trebuie să mergi mai departe.

| Neena explică (pentru HolyPotato):

Stiu ca trebuie sal intreb de fiecare data fac asta dar nu zice ca doreste sa ne despartim e neutru am impresia ca chiar indiferent de aia si nu stiu ce sa fac.

| HolyPotato a răspuns (pentru Neena):

Dacă e indiferent e clar că simte că relația voastră nu mai merge, deși e reșinut în a se despărți sau a face un pas în acest sens. Trece cumva printr-o perioadă dificilă? Dacă nu, probabil că ține la tine dar e conștient de faptul că nu o veți mai putea ține mult așa. Ai încercat să-l întrebi ce e de făcut cu relația voastră? Spune-i că el s-a cam răcit și vrei să știi ce crede, dacă simte nevoia de o pauză, dacă simte nevoia să mai continuați.
Doare, dar mai bine un răspuns clar, decât timp pierdut în incertitudine. Dacă crezi că e cazul, pune punct dar numai tu poți decide asta. Mult noroc!