| Seby3838 a întrebat:

Salut! Am o nelămurire, deci sunt un băiat de 14 ani mai isteț, după spusele altora un tocilar, chiar daca eu nu mă consider unul. Și așa am ajuns la subiect, OCHELARII! Deci practic ei mi-au distrus viața, sunt batjocorit, nu am prieteni, nu sunt atrăgător pentru fete...toate astea de când port ochelari (12 ani).
Chestia e că nu sunt un copil rău, nu fumez, nu beau, am un comportament care poate fi și cool și educat, mă aranjez atât cât știu și încerc să o fac cat mai bine pe zi ce trece....degeaba!
Părinții nu mă ajută mai deloc, ei doar mă pun la treabă și dacă cer și ei să ies cu prietenii pe afara îmi iau un mare,, NU" și nu înțeleg de ce, adică nu am nici o nota sub 8 si nu am voie nici măcar să merg la magazin sad
Deci și distrus, sunt gelos pe viața altora, mă simt în ultimul hal, tot ce fac e sa stau in casa pe PC sau sa fac teme. Am incercat sa-i conving să mă lase să merg și eu la sala pentru că nu sunt mândru de corpul meu...am vorbit singur.
Aș dori niste sfaturi despre cum as arată mai bine cu ochelarii și cum să am și eu o viață fericită ca și ceilalți.
Chiar daca nu sunt familiarizat cu acest site și nu știu la ce să mă aștept, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Site ul asta e plin de oameni răi.
Si de frustrati.
Unii sunt misogini, altii homofobi, unii pur si simplu se iau de toata lumea pentru ca asa isi hranesc ego ul lor ranit (sau cel putin asa cred ei).
Si ti-o zic din experienta pentru ca sunt aici de ceva ani.

Am fost pe platforma asta de la vreo 11 ani si aici am descoperit cat de rai sunt oamenii.
Ce inseamna sa nu ai respect.
Ce inseamna sa jignesti si sa umilesti.
Sa judeci fara o baza stabila si fara sa stii viata persoanei respective. sad

Eram mică cand am intrat prima data aici si pot sa spun ca m-a socat extrem de tare.
Pana atunci credeam ca toata lumea este buna.

Se pare ca din pacate si tu ai descoperit acele parti rele ale oamenilor.
Si nu aici, ci in societate.

Iar legat de faza cu aspectul fizic, iti recomand sa cauti acesta melodie
,, Scars to your beautiful"
Dureaza doar vreo 3-4 minute.

Un vers tradus in romana zice asa:
,, Tu nu trebuie sa schimbi nimic la tine. Oamenii ar trebui sa isi schimbe inima"

Si asta este extrem de adevarat.
Nu trebuie sa schimbi faza cu ochelarii.
Nici sa te duci la sala (daca nu vrei).
Faptul ca existi si esti tu insuti (exact asa cum esti) este suficient ca sa prinesti dragoste si validare din partea celorlalti.
Daca nu le primesti, imi pare foarte rau.
Afla ca meriti mai mult.
Mult mai mult.

Incearca sa scrii.
Scrisul e terapeutic si poate faci si niste opere literare. Mai stii?

Sau apuca-te de Youtube sau fa-ti un blog in care sa vorbesti despre efectele body shaming-ului asupra adolescentilor.
Eu vreau sa ma apuc de la anul.
O sa scriu si o sa vorbesc deschis despre importanta feminismului, sanatate mentala, body shaming si multe alte subiecte care nu sunt prea populare in Romania.

Incearca si tu sa trasmiti un mesaj.
Sa vorbesti deschis despre toate aceste lagune ale societatii (te poti pastra sub anonimat). Important este sa transmiti.

Poate cine stie, candva o sa faci progrese mari si vei trasmite mesaje pe care oamenii le vor lua in considerare.

Iar daca vrei sa faci asta, de asemenea, incearca sa iei in considerare sfatul meu de a iti constientiza valoarea (care e infinita), indiferent de cum arati.
Si nu te schimba pentru validare sau atentie (adica sa te apuci de fumat sau altele de genul).

Esti bine asa cum esti. Si tacut. Si cu ochelari. Si nedus la sală.
Fii cel mai bun prieten al tau si incearca sa transmiti un mesaj.
Transpune-ti sentimentele undeva.
Poate intr-o zi, foarte multi oameni te vor urmari si te vor aprecia.
Pentru ca sunt multi oameni pe acolo pe undeva in lume care sunt ca tine si se regasesc in ceea ce ai scris si te valideaza (cum ar fi eu), doar ca nu ai avit sansa sa ii cunosti. Ai avut ghinionul sa dai de niste oameni care nu o fac.

Asa ca nu uita ca nu esti singur. happy

1 răspuns: