| RADOXO a întrebat:

EU port ochelari si vreau sa intreb daca va fi necesar sa port ochelarii toata viata sau doar inca vreo 2 sau poate 5 ani?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Depinde de ce problema de vedere ai. Daca ai miopie (dioptriile sunt cu minus), atunci se poate sa continue sa creasca de-a lungul anilor, pana pe la 20 de ani, cand va stagna, iar atunci te vei putea opera, daca doresti sa nu mai porti ochelari. Miopia nu se vindeca purtand ochelari sau lentile, cu acestia au doar rolul de a te ajuta sa vezi clar. Pentru alta afectiune nu stiu, dar banuiesc ca este cam la fel.

| RADOXO explică (pentru thegatekeeper):

Man multumesc frumos dar ai putea sa imi spui daca nu as putea face operatia si laa 16 ani ( cat am eu)?

| thegatekeeper a răspuns (pentru RADOXO):

Nu te poti opera pana ce nu s-au stabilizat dioptriile, pentru ca operatia se poate face doar o singura data, iar daca dioptriile continua sa creasca dupa operatie, nu vei mai putea face nimic in legatura cu asta, niciodata. Medicul oftalmolog iti va spune cand dioptriile au incetat sa avanseze, iar atunci te vei putea opera fara ca miopia sa revina (sau alta problema de vedere).

| RADOXO explică (pentru thegatekeeper):

Multumesc foarte frumos! Voi tine cont de indicatiile tale!

| thegatekeeper a răspuns (pentru RADOXO):

Cu multa placere!

6 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Depinde ce afecţiune şi ce dioptrii ai, dar probabil nu se poate vindeca cu timpul dacă ai ajuns să porţi ochelari.Nu ţi-a spus oftalmologul la care ai fost cât timp va trebui să-i porţi?

| DieBitch a răspuns:

Dacă nu treci prin nicio operație prin care să-ți rezolvi problemele cu ochii porți toată viața!
Nu are cum să-ți revină vedere una-două dacă ai ajuns în pragu ăsta de a purta ochelarii.
PS: Ia cu morcovi(foarte mult ajută la sănătatea ochiului)