| Rambo335 a întrebat:

Salut am o relatie cu iubita mea de 2 ani jumate ne iubim foarte mult nu m-a inselat nici o data stiu sigur asta deoarece ne vedem tot timpul si nu ar avea cum... ne.am despartit aproximativ 2 luni din cauza mea ca eram foarte posesiv si foarte gelos. intr.un final tot ea a venit la mine si ne.am impacat. Ne iubim foarte mult si nu vreau sa o mai pierd inca o data. Dupa aceasta impacare eu sunt foarte foarte gelos si mereu am foarte multe idei proaste in cap si imi fac tot felul de idei cum ca ar fi cu altul. daca nu.mi raspunde la telefon ma i.au crizele si ma gandesc ce.o face cu cine o fi daca ma inseala. spre exemplu astazi un coleg la munca i-a zis ca se face mai frumoasa pe zi ce trece. cand mi.a spus am innebunit nu stiam ce sa mai fac sa nu ne certam asa ca am plecat. va rog fara raspunsuri inutile.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fata aia chiar nu merita sa aiba unu ca tine s-o tampeasca la cap.
Chiar tu cu gura ta ai zis ca e cuminte si n-a facut nimic niciodata. Crezi ca daca stai si faci crizele astea o sa faci mai bine? Nu, o s-o indepartezi si poate de tot de data asta. E si sincera, iti spune tot ce se intampla, mai rar asa ceva, dar tu tot continui asa. Frate, nici macar nu ti-a dat motive, ce naiba?

| OldSoul a răspuns:

Nu ai alta varianta decat sa te controlezi.
Aceasta gelozie e dovada ca nu ai suficienta incredere in tine, ca esti nesigur pe tine, deci automat tu trebuie sa-ti intaresti increderea de sine.
Suntem oameni, trebuie sa socializam, e femeie, normal ca se gaseste mereu cineva sa-i faca un compliment, dar daca te "Crizezi" din acest lucru, e clar ca mai devreme sau mai tarziu o vei pierde, nu e vina ei ca lumea o baga in seama, daca tu nu o poti intelege la un moment dat se va plictisi de crizele tale de gelosie si se va despartii definitiv de tine.
Cu cat ii ei libertatea cu atat mai mult ea va incerca sa scape de tine.

| GoldenZenith a răspuns:

Of. asta e o problema generala. Din ce in ce mai multi barbati devin gelosi pe partenere si viceversa. De ce? Pt ca lumea din ziua de azi nu ofera siguranta statorniciei, toti sunt atrasi mereu de lucruri si oameni noi. Dar, cu toate astea, exista si exceptii si nu trebuie sa pierdem increderea intr-o persoana doar pentru ca avem imaginatia bogata si ne facem n scenarii precum ca ne inseala sau mai stiu eu ce. Daca fata nu ti-a dat motive sa te indoiesti de ea, e sincera si te accepta asa gelos cum esti, tu de ce nu ai incredere in ea? S-o pui in buzunar nu poti, ca sa o tii non stop cu tine iar nu poti.
Gelozia e boala grea. incearca sa te vindeci. happy

| 393Dan a răspuns:

Cred ca-i important sa-ntelegi ca ea nu-i un copil sa fie complet dependenta de tine. Si n-o poti controla 24/7. Asa ca unicul lucru care-l poti face e sa ai incredere in ea. Cum tu nu poti trai fara ea, asa nici ea nu poate fara tine, daca s-a intors la tine dupa ce v-ati despartit. Asa ca stai linistit si fiti fericiti.