| Rambo335 a întrebat:

Salut am o relatie cu iubita mea de 2 ani jumate ne iubim foarte mult nu m-a inselat nici o data stiu sigur asta deoarece ne vedem tot timpul si nu ar avea cum... ne.am despartit aproximativ 2 luni din cauza mea ca eram foarte posesiv si foarte gelos. intr.un final tot ea a venit la mine si ne.am impacat. Ne iubim foarte mult si nu vreau sa o mai pierd inca o data. Dupa aceasta impacare eu sunt foarte foarte gelos si mereu am foarte multe idei proaste in cap si imi fac tot felul de idei cum ca ar fi cu altul. daca nu.mi raspunde la telefon ma i.au crizele si ma gandesc ce.o face cu cine o fi daca ma inseala. spre exemplu astazi un coleg la munca i-a zis ca se face mai frumoasa pe zi ce trece. cand mi.a spus am innebunit nu stiam ce sa mai fac sa nu ne certam asa ca am plecat. va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala grea, care ori te inebuneste ori te duce la pierzanie.
Tu va trebuiis a te contolezi daca nu vrei sa o pierzi, pentru ca, nici o femeie nu va sta langa tine cu stilul tau de a manipula si controla oamenii.
O alta prostie facuta: cand cineva iti spune ca iubita ta se face mai frumoasa pe zi ce trece, tie ar trebui sa-ti craesca inima de bucurie si fericire, ca iubita ta este atat de furmoasa, nu sa crapi de ciuda, ca asta este prostie deja.
Dar ma rog, cand o vei pierde, vei intelege ca gelozia asta nu este decat pentru oamenii fara creier, pentru ca nu poti impune unui om sa faca ce vrei tu si cum vrei tu, nu-i normal ca un om sa fie controlat si manipulat, ca nu-i marioneta sau sluga, iar pentru asta va trebuii sa inveti sa respecti persoana respectiva si sa-i respecti intimitatea si liberatea.

| AdelaElena88 a răspuns:

Eu sincer cred ca ai problema serioasa care trebuie tratata.Eu va recomand sa mergeți împreună la o terapie de cuplu. Fata chiar te iubeste dacă s-a întors la un tip ca tine însă dacă continui asa nu vad prea bine relația ta, nici pentru ea, și nici pentru tine.gandes te doar ca gelozia asta îți poate lua într o zi mințile dacă nu scapi de ea și e posibil sa ajungi sa dai în ea sau sa faci alte tâmpenii și sa o pierzi pe bune de tot.Problema ta e serioasa, nu o ignora. Trebuie sa înțelegi ca o relație nu înseamă sa il controlezi pe celalat, sa îl divinizezi sau mai rău să îl ții captiv. Daca ea îți oferă încredere, tu de ce sa nu o faci? Toate problemele pornesc de la mintea și gândurile tale nesănătoase.Stii cum trebuia sa reactionezi la complimentele spuse de colegul tău? UN bărbat normal s-ar fi simțit mândru ca femeia lui atrage privirile altor bărbați, pentru ca, el este singurul căruia i se dăruiește.Ai acționat asa pentru ca gelozia ta, îmi pare rău să îți spun, dar e o boala, și din păcate, chiar dacă mergi la un specialist, tu ești singurul care se poate salva.E exact ca depresia... Sper sa îți rezolvi problema și sa ai o relație armonioasa, bazata pe încredere și respect reciproc și sa înțelegi ca o relație nu înseamnă să izolezi o persoana de prieteni, familie sau mai știu eu ce consideri tu drept amenințare. Daca simți ca nu poți sa o faci, mai bine luați o pe drumuri separate...o sa fie nefericita lângă tine, dacă nu îți schimbi atitudinea.