| blizzard21 a întrebat:

am o situatie foarte delicata! in primul semestru media mea la purtare a fost 10!
acum sunt in al 2-lea semestru si am peste 120 absente!
in situatia de fata. pot trece clasa? daca mi-ar iesi 4 la purtare pe semestrul 2?

sunt in clasa 9

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

1 nu o sa iti treaca 4 la purtare.
2 pana in clasa a 10-a din cate stiu este obligatoriu, si sunt obligati sa te treaca chiar adica ai absente.
Am fost si eu cu ceva ani inainte in aceiasi situatie, si la fel aveam multe absesnte, stiu ca diriga a vrut sa ma lase sa repet anul insa nu a putut.
Incvearca intr-un fel sau altul sa iti motivezi absesntele, macar jumatate din ele.

| blizzard21 explică (pentru AndyLavy):

Multumesc frumos. ma simt mai usurat acum happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit/a si eu am avut in jur de 130 absente si tot am trecut; D

| DavidTTwowTT a răspuns:

happy In Severin, eu fost exmatriculati peste 200 de elevi din cauza absentelor.
WTFF!? 120 absente. Daca te'ai uita la stiri ai sti ca pentru 10 absete se scade 1 pct la purtare deci daca faci un mic calcul, media ta la purtare e mult sub 4 happy.
Pff imi pare rau sad Incearca sa faci ceva cu absentele, du-te la doctorita ia niste scutiri, mai pune'o pe mama pe tata sa faca niste scutiri de mana sad Imi pare rau, bafta...

| blizzard21 explică (pentru DavidTTwowTT):

Am ceva absente din trecut care nu sunt motivate..si nu mai pot fi motivate!
de exmatriculat nu se pune problema. din cate am auzit de la unii profesorii doar de la csl 11-12 se exmatriculeaza!

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru blizzard21):

Eu am avut un fost coleg care a fost exmatriculat in clasa a IX-a deci, vorbesc foarte serios, nu incerc sa te sperii sau ceva. Absentele pot fi motivate si de la inceputul semestrului, daca ai absenta, pai gandeste-te daca un tip nu vine de 1 luna la scoala ca e bolnav n'are voie sa aduca scutire? in fine.