| aztec123 a întrebat:

Salut Tpu.Sunt foarte stresat.Luni urmeaza ca mama sa vina la scoala sa vada situatia mea, ea nu a venit deloc in primul semestru si acum vrea sa vada ce se intampla.Problema e ca pe primul semestru am media 9 la purtare din cauza absentelor i-ar de cand a inceput semestrul 2 am luat 2 note.Am luat 3 la franceza si 3 la matematica. Absente am vreo 9 sau 10 pana acuma.Notele le-am cam luat din prostia mea la franceza nu am avut xerox pentru carte (clasa a 11) si mi-a dat 3 si la mate am lipsit o ora si a 2 zi m-o ascultat si mi-a dat 3.Nu stiu ce sa fac....pt ca o sa se supere rau si e foarte drastica. Vreo modalitate? Macar sa nu afle de media la purtare ca de restul poate trece dar ea a tinut foarte mult la nota pentru purtare.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Măi, viteazule, de ce nu ne-ai întrebat prin octombrie - noiembrie ș ine întrebi abia acum?
Dar, dacă ne supuneai atunci atenției problema și dacă cineva ar fi îndrăznit să-ți spună că nu e bine să faci ce faci, te-ai fi supărat pe acel cineva, ca mulți dintre cei ca tine, și ne răspundeți cu injurii și trivialități.
Acum, practic, nu mai poți îndrepta nimic.
Adică tu crezi că mama ta nu va întreba pe dirigintă de ce ai aceste note și diriga nu- i va spune?
Sau tu crezi că mama ta e chiar atît de naivă și să o prostești tu cu cine știe ce minuni de scuze?
Părinții se străduiesc să vă asigure condiții de învățat și voi vă bateți joc de ei. Asta e!
Acum, nu mai smiorcăi ca o babă înainte de a-și da duhul.
Suportă cu demnitate adevărul, cearta părinților și încearcă să te corijezi.
Dar, partea proastă e că și după semestrul II vei fi în cam aceleași situații, dacă zici că deja ai pornit-o cu stîngul.
Poate ne spui și după cam cum a fost evenimentul!

| KodrutZ a răspuns:

Nu stiu cum de ai note bune la halul in care scrii. In primul rind, e vina ma-si ca nu s-a interesat, exista telefoane pentru verificat ce face copchilu', nu e musai sa te duci la scoala. In al doilea rind, la ce magarii a facut, tu crezi ca maica-sa e atit de proasta sa inghita galustile pe care i le sugerezi tu?
@aztec123: Ghinion. Esti barbat (sau barbat in devenire, irelevant detaliul asta), ai facut niste magarii, acum ia si accepta consecintele.

| Dilavia a răspuns (pentru KodrutZ):

Acolo la... eu la scoala... era virgula nu 1 am apasat din greseala

Răspuns utilizator avertizat
| Liliana1981 a răspuns:

N-ai ce sa faci. Ai gresit, platesti. Asa inveti sa fii responsabil.

| allex20n a răspuns:

Pai. tu ti-ai facut-o. nu mai ai ce sa faci. decat sa speri ca nu se supara foarte tare, bafta!