| Tudor289 a întrebat:

Salut,am ramas repetent pe nedrept din cauza matematicii pentru ca profa mea de la clasa nu a vrut sa ma treacă nici măcar la corigenta eu chiar am învățat și tot nu m-a trecut și o sa mut la o alta scoala este posibil ca cei de la noua școală să-mi dea un test de evaluare sa vadă ca nu sunt un repetent si sa trec în a 8 a având în vedere ca n am reușit sa iau corigenta dintre a 7 a și a 8 a și vreau sa va întreb dacă este posibil pentru ca eu nu merit asta și în plus la celelalte materii am medii bune Mulțumesc anticipat de răspuns!

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

S-au prezentat părinții? Sa discute personal cu profesoara?
La corigenta nu este doar profa ta, mai vine și un alt profesor tot de matematica și ești evaluat de ambii.
Dacă nu treci de corigenta = ramai repetent un an, acum cel mai bine este sa discuți aceste detalii cu o persoana super informata din învațământ ( directorul/ directoarea, dirigintele/ diriginta), acum dacă nu ai fost nici un copil " problma" și te ai descurcat bine la restul obiectivelor nu înțeleg de ce sa nu te treacă, măcar din mila ( ca de o nota de trecere dacă afirmi ca ai învățat trebuia sa iei).
Și nu te stresa, pana și Eminescu a rămas repetent în clasa 1 și a ajuns în cele din urma un mare și iubit poet( deci viata ta nu se oprește acolo), îți înțeleg și dezamăgirea, discuta din nou cu profesoara ( cel mai bine sa discute un tutore( parinte)

| Tudor289 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Profesoara deja a plecat în vacanta si da a mai fost un profesor dar nu prea îl interesa faza este ca profa a și fraudat examenul la modu ca l ajutat pe un coleg la proba orala și a trecut și colegul acela nu a putut face împărțirea 48:2 și a trecut clasa și eu care am învățat toate teoremele, ariile, metoda reducerii etc tot ce ne a cerut

| Tudor289 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Și niciodată nu i am deranjat ora sau ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tudor289):

Dacă zic8 ca ea a fraudat, de ce nu reclami la poliție?

| Tudor289 explică (pentru anonim_4396):

Am fost și la director și trebuie sa am niște dovezi clare

| Tudor289 explică (pentru anonim_4396):

Întrebarea mea este de ce nu erau camerele deschise ca asa s ar fi văzut pe camere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tudor289):

Reclama cu părinții ca camerele de supraveghere erau oprite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tudor289):

Nu la director.xa mergi degeaba.
La poliție

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tudor289):

Nu erau deschise ca nu au vrut ei (directorul si ceilalți profesori)sa fie deschise.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Tudor289):

Clar profesoara are ceva în mod special cu tine, dintr-un motiv sau altul nu te place.
Și eu am avut fel și fel de profesori, însă chiar și cei care " nu ma suportau" tot erau corecți și nu îmi puneau note pe acest motiv, notele se pun pe nivelul tău, nu pe cât de plăcut ești în ochii profesorilor.
Vorbești cu dirigintele/ diriginta, directorul/ directoarea, dacă este frauda poți să îi faci pana și o frumoasa plângere( = este ilegal).
Iar în situația respectiva trebuie sa fi reevaluat de o persoana capabila.
Cheamă părinții la școală sau dă un mesaj care sa ajungă la directorul/ directoarea.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Poate dacă vorbește și dirigintele/ diriginta și pune o vorba buna pentru tine sau ceva.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Acum vad ca ai explicat mai sus, sunt de aceeași părere cu Elena.

| Tudor289 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Profa chiar m-a taxat extrem de mult la notare din cauza ca am lipsit la niște ore de ale ei nu multe câteva și lipseam pe motiv ca făcea mișto de mine