| Th3Vip3r a întrebat:

Salut

Am si eu o problema.
Ziua sunt bine dispus adica nu stiu cum sa va zic nu prea imi de lucrurile rele, dar noaptea pfa devin o persoana foarte sensibila imi vine sa plang si ma gandesc numai la lucruri rele gen cum are veni acum sa ma despart de prietena mea si sa fie zi nu mi-ar pasa dar noaptea cred ca as plange foarte mult si nu as dormii deloc, vreau sa imi spuneti si mie ce sa fac am incercat tot felul de metode sa fac sport sa fiu obosit si tot degeaba mai ales ca sunt foarte gelos pe prietena mea si ma stresez cu orice lucru marunt pe care il face pentru ca si ea ma provoaca ii place sa ma faca gelos cica iar daca o sa cititi intrebarea anterioara o sa va dati seama despre ce e vorba deci va rog ajutati-ma cu un sfat pentru problema mea cu insomniile.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Stii, am vazut la multe fete treaba asta inca din liceu. Aveau iubit, dar totusi se dadeau la alti baieti, se duceau si flirtrau cu cine gaseau si asa mai departe. Probabil e vreo mandrie de a fetelor, le place sa stie ca sunt placute de multi baieti, vor sa fie in centrul atentiei, sa le faca pe altele geloase sau sa-i joace pe baieti pe degete, inclusiv pe propriul iubit.
Eu nu stiu cat de bine e sa fii impreuna cu o astfel de fata. E adevarat, de greu sa te desparti de ea, mai ales daca e o fata super cu multe calitati. Dar nu poti fi jucaria ei. Trebuie sa insisti. Stii care e ultima ta carte?,, Ori te potolesti cu prostiile ori noi doi am terminat-o``
E riscant, dar va avea doua consecinte: ori fata alege sa se desparta de tine, ori renunta si nu va mai face astfel de lucruri intentionat.
Stii ce as face eu in locul tau? M-as duce la ea si as intreba-o daca vrea sa se desparta de mine. Ca pana la urma, unul din motivele pentru care fetele isi enerveaza iubitii e ca vor sa se desparta de ei si nu stiu cum s-o faca.

Mai mult nu stiu daca as putea sa-ti spun, chiar daca vorbim pe skype. Plus ca vorbesc cam repede si nu am o dictie grozava, deci nu m-ai intelege prea bine...mai bine lasa.
Iti urez multa bafta, oricum.

3 răspunsuri:
| MeForeverAlone a răspuns:

Eu îți propun să-ți cauți niște filme sau niște seriale bune la care să te uiți noaptea.
Adevărul e că oamenii devin sensibili în general după 12 noaptea, sau în timpul nopții să zic așa. Și mai ales dacă ai insomnie, e posibil ca atunci să fie momentul în care să te gândești cel mai mult la problemele de zi cu zi.
Nu te mai gândi la ele, caută-ți ceva de făcut, citește o carte, joacă-te niște jocuri ( Swordigo ca și propunere, dacă nu l-ai jucat) caută niște filme bune ( Supernatural, Teen Wolf, Game of Thrones, Lucifer) și ia-ți gândul de la celelalte prostii.
Iar cu prietena ta, du-te și vorbește cu ea. Nu o lăsa să-și bată joc de tine. Dacă e împreună cu tine ar trebui să-i pese mai mult de sentimentele tale și să nu te facă gelos intenționat, eu sincer urăsc fetele de genul acesta, fără supărare. Trebuie să-i spui clar ce îți place și ce nu îți place să facă. Trebuie să ajungeți la un compromis. Ori pui lucrurile la punct acum, pentru că tu ești băiatul ( sau bărbatul) nu ea, ori te va călca mereu în picioare și va face ce vrea cu tine. Și tu nu vrei asta, nu? happy
Multă baftă!

| Th3Vip3r explică (pentru MeForeverAlone):

Apreciez raspunsul tau, i-am explicat ca nu imi convin chestiile de genul dar ea tot asa continua, ma poti ajuta cumva sa ii spun mai pe intelesul ei ma raneste foarte tare ce spune si imi e greu fara ea

| Th3Vip3r explică (pentru MeForeverAlone):

Nu stiu daca ai putea sa vorbim pe skype sau ceva audio sa iti explic totul, m-ar ajuta foarte mult.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Th3Vip3r):

Stii, am vazut la multe fete treaba asta inca din liceu. Aveau iubit, dar totusi se dadeau la alti baieti, se duceau si flirtrau cu cine gaseau si asa mai departe. Probabil e vreo mandrie de a fetelor, le place sa stie ca sunt placute de multi baieti, vor sa fie in centrul atentiei, sa le faca pe altele geloase sau sa-i joace pe baieti pe degete, inclusiv pe propriul iubit.
Eu nu stiu cat de bine e sa fii impreuna cu o astfel de fata. E adevarat, de greu sa te desparti de ea, mai ales daca e o fata super cu multe calitati. Dar nu poti fi jucaria ei. Trebuie sa insisti. Stii care e ultima ta carte?,, Ori te potolesti cu prostiile ori noi doi am terminat-o``
E riscant, dar va avea doua consecinte: ori fata alege sa se desparta de tine, ori renunta si nu va mai face astfel de lucruri intentionat.
Stii ce as face eu in locul tau? M-as duce la ea si as intreba-o daca vrea sa se desparta de mine. Ca pana la urma, unul din motivele pentru care fetele isi enerveaza iubitii e ca vor sa se desparta de ei si nu stiu cum s-o faca.

Mai mult nu stiu daca as putea sa-ti spun, chiar daca vorbim pe skype. Plus ca vorbesc cam repede si nu am o dictie grozava, deci nu m-ai intelege prea bine...mai bine lasa.
Iti urez multa bafta, oricum.