| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa spun ceva.
In ultima perioada ma simt foarte prost, invat rau la scoala, nu imi pasa ce spun parintii si stau foarte mult pe calculator jucand jocuri ( 8 -10 ore pe zi). Nu stiu ce s-a intamplat cu mine, mereu am fost mai pesimist pentru ca am fost cu 2 capuri mai inalt decat ceilalti ( am cam 1.94) dar acum am luat-o orazna. M-am lasat si de sala si nu stiu ce sa fac sa imi revin.

Ce va motiveaza pe voi?

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Dan,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sadic a răspuns:

Idee că la un moment dat voi ajunge în locul unde trebuie happy

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

In primul rand dezinstaleaza orice joc ai in calculator si inchideti contul de facebook. Ar trebui sa te motiveze parintii, ca muncesc pentru tine. Inveti prost la scoala deoarece stai foarte mult la pc si nu e normal... ai devenit dependent... Multa bafta.tongue

| Lhurricane a răspuns:

Ai intrat intr-o stare de depresie, si eu am patit, multi patesc. nu e nimic grav si imposibil de iesit.
Pe mine sa spun sincer ma motivat un caine, am decis sa-mi cumpar un caine, mi-am cumparat un pui de lup si a inceput sa mi se schimbe starea. am stabilit o conexiune intre mine si el si il consider cel mai bun prieten, ma scoate la plimbari el pe mine ca eu nu prea-s genu care sa ies, vine sa ne jucam, imi ocupa timpul.

| DIVERGENT a răspuns:

In primul rand, gandeste-te bine care sunt prioritatile tale in viata. Apoi, gandeste-te bine si incearca sa gasesti motivul din cauza caruia tu esti trist.
Vorbeste cu parintii tai, sau niste rude/prieteni apropiati in care ai incredere. Cere-le si lor sfatul si vezi ce zic si ei. Incearca sa nu mai stai pe calculator. Atunci cand stai pur si simplu cu ochii atintiti la un televizor sau un calculator si nu faci nimic altceva, cu atat mai mult rau iti faci. Incearca sa iesi sa te plimbi cu cineva drag, sa citesti o carte, sa vezi un film cu niste prieteni, sa te intalnesti cu ei si sa mai vorbiti, sa va jugati carti etc. Ideea este sa faci mereu ceva, pentru ca atunci cand stai fara sa faci nimic, te duci cu gandul la nu stiu ce chestii si te intristezi.
Daca in cateva saptamani nu iti trece starea astea, poti sa te duci la un psiholog sau un psihiatru care sigur te-ar putea ajuta.
Eu cred parintii tai iti vor doar binele, si ar trebui sa le asculti sfaturile.
Iti doresc numai bine si sper sa iti treaca repede starea asta proasta.
Am trecut si eu prin asta, dar "depresia" asta mi-a trecut doar atunci cand am inceput sa socialez cat mai mult cu cei din jurul meu.
Un an nou fericit. happy

| jimmyRgl a răspuns:

Friend's show pe yt. Inveti foarte multe chestii si uiti de probleme....Sau marijoana.