| x2gk9r a întrebat:

Salut…as vrea un sfat
Astazi mi-am dat seama ce inseamna prietenii si multe chestii
Am niste prietene si una dintre ele am vzt ca mi o dat block fara motiv ba chiar saptamana trecuta o vb cu mine pe un ton urat dar am trecut peste mai ales ca si iubitul ei ma urmareste si ea sa faca asa adica aiurea chiar am tinut la ele
Pe zi ce trece simt ca cedez nu stiu ce sa fac

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunteti adolescente si multe dintre voi naive
mergi mai departe
in viata ai sa mai gasesti oameni rai sau de nimic, sunt la tot coltul
crezi ca eu mi-am luat adio de la viata daca am avut amici de nimic? sau daca unii m-au tradat?
am mers mai departe si am gasit alti si alti oameni
si poti sa tii-o iei si a doua oara, mergi mai departe

Oamenii devin cele mai perverse fiinte atunci cand primeaza propriul lor interes

te stresezi pentru nimic
cauta o activitate, ocupa-ti timpul cu ceva! nu te mai uita la cei care nu te agreeaza pe profilele lor sociale de Facebook, tik tok, Instagram etc
Concentreaza-te pe propria ta viata!

| dullcat a răspuns:

Buna.E mai usor sa iti dea block si sa nu se complice decat sa-ti explice care-i problema.Si nu este neaparat vina ta, ca nu tu ai ales sa te nasti in aceasta generatie care prefera sa dea seen si block decat sa comunice astfel incat se rezolve pe cale, preferabil, amiabila, civilizata.Iti vei da seama mai incolo daca a fost justificat sau nu, totusi in adolescenta nu prea te poti astepta la cine stie ce nivel de maturitate emotionala. Daca prietenia e puternica veti trece peste si veti rade, iar daca nu, asta e, mai exista multi oameni cu care sa te imprietenesti.Prietenii oricum vin si pleaca. Bucura-te cate ii ai, iar cand nu-i mai ai pretuieste amintirile bune si mergi mai departe.

| siriusblack98 a răspuns:

Ah...cat ai? 12 ani? Treci peste ca nu o sa fie ultima data cand patesti asta. Incearca sa intelegi urmatoarele vorbe desi garantat imi pierd timpul degeaba ca in 2h ai uitat: NU EXISTA PRIETENI IN VIATA ASTA, te nasti singur si mori singur. Exista doar cunostinte care iti tin companie dar NU prieteni. Traim era oamenilor dezumanizati.