| axml a întrebat:

Astazi dimineata am mers in parc si m-am taiat intr-un plastic in topogan iar acel plastic era putin rugint. Am dezinfectat cu spirt si am pus un plasture cu rivanol iar acum arata mai bine. Credeti ca e ceva grav?

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Eu nu sunt doctora, desi cam asta ma vad facand peste vreo 10 ani laughing Nu prea stiu cum sa te ajut,pentru ca n-am idee cum arata rana pe care o ai, cat de adanca este.Iar Hakuouki are dreptate:plasticul nu rugineste straight face Poate ti s-a parut tie, si din cauza ca te-ai speriat, nu ti-ai dat seama.
Daca ai dezinfectat rana, este un inceput perfect.Asta inseamna ca microbii din acea zona au fost in mare parte distrusi. Dupa cum spuneam, nu stiu cat de grav este pentru ca nu stiu cat de adanca este taietura. Daca e decat ceva la suprafata, o sa se vindece rapid, iar daca nu, atunci ar fi bine sa mergi la un doctor.Asa iti va coase zona respectiva.
Ai grija sa nu te mai lovesti! Ceau! happy

3 răspunsuri:
| Hakuouki a răspuns:

Plasticul rugineste?
Daca ai dezinfectat si acoperit rana totul ar trebui sa fie ok, nu mai umbla la ea vreo 2 sau 3 zile apoi verifica, eventual sa se uite un adult, daca ti s-a umflat zona aceea sau rana ti s-a innegrit sau arata intr-un mod diferit de alte rani, mergi la doctor.

| SimonaSimona01 a răspuns:

Daca se va invineti sau se va umfla in 2-3 zile du-te la doctor

| pustoaica3 a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un doctor. Daca ai dezinfectat e foarte bine, inseamna ca ai distrus o mare parte din microbi.