| Alexutzul888 a întrebat:

Salut! Bai deci sunt satul pana peste cap de ai mei. Orice as face pur si simplu nu sunt destul de bun pentru ei. Bai si ideea e ca nu sunt genul de om cu note mici si asa, am intrat la liceu cu 9, 40, in clasa a 9 a media generala 9, 70, in a 10 a 9, 50, adica pot sa spun ca iau note decente, dar ai mei tot nu ma apreciaza, la mediile astea nu ma felicita ci imi reprosaza ca se puteau si mai mari, ba imi spun ca nu invat, ba ca din cauza calculatorului nu acord timp pentru scoala. Mai nou le-a venit lor ideea in cap ca fumez, eu care nici macar sa trag un puf nu am incercat. Pur si simplu nu mai stiu ce sa le fac. As prefera mai bine sa fiu un incult cu parinti care il accepta si il sustin decat asa. Ceva idei de ce as putea face?

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu ei direct si sincer si sa le spui ce ne-ai spus noua, de ce nu te aprecieaza?
Esti singur la parinti?

| Alexutzul888 explică (pentru aditimus):

Degeaba, am incercat de atatea ori sa vorbesc cu ei. da, sunt singur

| Nicoleth a răspuns:

Din pacate cred ca ai nevoie doar de multa rabdare pana cand ajungi major si poti sa te muti. Imi par persoane putin cam toxice si probabil o sa ai mai multa liniste cand o sa cresti si o sa te muti. Ai nevoie de multa rabdare si intr-o zi o sa fie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce spui, imi dau seama ca parintii tai sunt persoane perfectioniste care au standarde ridicate si vor sa fi la cel mai inalt nivel.
Exista multi parinti de genul care vad doar jumatatea goala a paharului si au asteptari irealiste de la copiii lor.

Tu in aceasta situatie poti doar sa discuti cu ei si sa le spui tot ce nu-ti convine, sa-i aduci cu picioarele pe pamant, cum s-ar spune.
Converseaza cu ei intr-un mod diplomat, fara nervi si fara insulte in asa fel incat ei sa te inteleaga si sa empatizeze cu tine.

| Alexutzul888 explică (pentru anonim_4396):

Am incercat, si nu o data, de mai multe ori. Dar incep sa urle si sa ridice tonul, parca ar fi animale nu oameni