| Tonghioiu_Teo_1998 a întrebat:

Salut baieti! Sunt incepator la informatica si nu prea ma descurc cu operatorii in c++. Stiu de +,-,/,%,*, dar nu prea stiu cum e la radical patrat si ridicat la putere.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Operațiile alea nu se găsesc în biblioteca iostream, ci în math, și trebuie să declari biblioteca dacă vrei să le recunoască calculatorul. Altfel, el le vede ca pe niste variabile nedeclarate. Nu pot să îți scriu cum se declară fiindcă TPU îmi șterge, nu știu de ce. Dar mai scrie o dată #include și adaugă cmath dacă lucrezi în codeblocks sau math.h pentru MingW

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Nu exista operatori in C pentru operatiile alea. sqrt() si pow() e ce vrei tu, google it.

De fapt, lasa:
http://www.cplusplus.com/reference/cmath/pow/
http://www.cplusplus.com/reference/cmath/sqrt/?kw=sqrt

| Tonghioiu_Teo_1998 explică:

Am cautat pe google, dar cand am scris in program si am scris sqrt(...) sau pow(...) mi-a zis ca sqrt respectiv pow nu au fost delcarate in scopul asta

| TeoPT a răspuns (pentru Tonghioiu_Teo_1998):

Operațiile alea nu se găsesc în biblioteca iostream, ci în math, și trebuie să declari biblioteca dacă vrei să le recunoască calculatorul. Altfel, el le vede ca pe niste variabile nedeclarate. Nu pot să îți scriu cum se declară fiindcă TPU îmi șterge, nu știu de ce. Dar mai scrie o dată #include și adaugă cmath dacă lucrezi în codeblocks sau math.h pentru MingW