| Ralph56 a întrebat:

Ce sa vorbesc cu fata pe messenger? Este prima conversatie.
După ce ii spun "Buna, ce faci?" Si ea imi raspunde, ce ii zic?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Citez dintr-un alt raspuns de al meu:
"
Nu ii zici nici "buna", si nu ii zici nici "ce faci?".

Uita-te pe profilul ei si vezi ce observi.
Vezi ce-i place, vezi pe unde-si petrece timpul, iar daca poti, vezi ce aspiratii are.

Sunt multe variante sa incepi o conversatie, ideea e ca nu trebuie sa o faci cu "Buna" "Ce faci?" e cel mai prost, mai banal, si mai comun mod in care poti incepe dezastruos o conversatie.
Nu transmite nimic despre tine, e banala, e plictisitoare, si mai mult de atat e previzibila.
"Buna, ce faci?"
-Bine, tu?
Bine.
Aici fie te impotmolesti, fie spui ceva gen "Imi placi, vrei sa ne cunoastem" caz in care ea o sa te refuze, deoarece nu stie mai nimic despre tine, esti un strain, exact ca ceilalti 9 tipi care i-au dat mesaj in aceeasi zi.

Asadar, daca vrei sa ii dai un mesaj, incearca sa nu fii asa de banal, incearca pe cat posibil sa te legi de un aspect, sa folosesti o presupunere, sa fii interesant si jucaus, nu unul din ceilalti tipi banali cu care are de aface.

Da-i un mesaj leaga-te de un aspect evident la ea pe profil, foloseste o presupunere.
Sunt multe variante, si, desi poate unele pot parea mult mai rele decat un "Buna, ce faci?" se pot dovedi a fi mult mai de succes.

Si desigur, o alta mare greseala pe care o poti face, e sa-i faci un compliment, la fel ca "Buna, ce faci?" nu duce mai nicaieri, o sa-ti zica multumesc, apoi, te impotmolesti iar.

Cand incepi o conversatie, trebuie sa te asiguri ca, conversatia respectiva poate decurge lejer.
De asta e indicat sa incepi cu ceva ce are legatura cu ea.
Va fi familiarizata cu subiectul, iar asta reprezinta un avantaj.

Iar pentru a nu ma mai repeta, iti recomand sa citesti raspunsul meu din cadrul altei intrebari, acolo am aprofundat mult mai mult subiectul si-ti va fi de ajutor.
https://www.tpu.ro/......cu-fetele/ "

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce să fii ca restul de 85% minim din populație să începi o conv cu bună ce faci? adică serios acu. chiar n-ai un mod mai creativ ca să te evidențiezi un pic? că o faci spre binele tău până la urmă, fata e suprasaturată de buna ce faci

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Dar cu ce sa incepti cu nave cosmice? Normal ca spui buna, ce faci! Cand intri in vorba cu cineva de zici? Nu zici buna ziua...etc etc? E normal sa saluti prima data. Ce faci, zici direct "ce film iti place?" fara sa saluti? E total nepoliticos.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

E net...e mediu informal... nu contează atât salutul și formalități de genul și poți deschide un subiect referitor la ceva conținut de-al ei gen story mare lucru

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Adica nu saluti? Unde ai vazut tu ca, cunosti pe cineva oriunde si nu zici buna ziua? Poate nu are poza, cum ii zici ca o placi direct fara sa o vezi sau sa il vezi? Incepi direct? "Ce zici, schimbam nr de tel sa ne vedem?", si asa, insa ce dif este fata de buna, ce faci?! Pana la urma conteaza esenta discutiei, nu asta ca spui aia sau aia.

Daca imi zice mie una buna, ce faci? Ce are? Ma int sa ne cunoastem. Si exact asa a fost cand m-au apelat 2-3 pe matrimoniale, au inceput cu buna...si dupa aia au zis "locuiesti in Bucuresti?", sau altele de genul.

| Adry05 a răspuns (pentru Mosotti):

Oh doamne mai lasă-mă în pace

| Ralph56 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca ai inteles întrebarea
Esti pe lângă subiect.

| Mosotti a răspuns (pentru Ralph56):

Am inteles intrebarea si ti-am raspuns ieri ce si cum. Eu ziceam asa doar cum e cu buna, ce faci.

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Daca zici tu ca nu e ok sa saluti, okey. Daca tu asa procedezi, asta este, si daca acei oameni sunt multumiti, e iar foarte bine.

| Mosotti a răspuns:

Pai zici ce simti, in mod normal daca sunteti compatibili discutia trebuie sa curga de la sine. O inviti si tu la o plimbare, la un suc, la o terasa, la un film, vorbiti ce o fi, vedeti daca va intelegeti si vezi ce iese, nu stati 7 ani pe messenger, daca iti accepta invitatia, e clar ca vrea sa faca o relatie cu tine, asta daca te stie din real si te-a vazut cum arati.

Iar pe mess raspunzi in functie de ce-ti raspunde ea!
Ce faceai acum, ce filme iti plac, muzica, etc, ce-ti place a face in timpul liber, si atunci...ii poti zice "ce ai zice la un film daca tot zici ca-ti plac", ceva de genul.
De la pasiuni si discutii ajungi la iesit, dupa aia poate iese ceva, ca e una sa vb scris si alta sa te vezi, poate iese ceva frumos.

| Ralph56 explică (pentru Mosotti):

După ce i as zice "Buna, ce faci?", ea imi raspund
După ce imi raspunde as putea sa ii zic, "Stiu ca nu ma cunosti, nici eu pe tine. Dar as vrea sa te cunosc"

| Andreeush a răspuns:

O întrebi ce hobby-uri are, ce îi place să facă în timpul liber, ce muzică îi place etc.

| ywar a răspuns:

Era si un film: "Buna, ce faci"? Asa te taie pe tine capul sa incepi o conversatie? Nu vezi ca nu poti lega 2 vorbe? Renunta!