| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, cum ma pot concentra pe invatarea unor lectii si sa nu ma mai gandesc la alte chestii (cand am de invatat) (ex excursia la chisinau, examen, bac, scoala, etc)?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Concentrarea are nevoie la bază de motivație.
Motivația are nevoie de un motiv, care să fie al tău, iar nu al altora.
Școala este obligatorie. Dacă nu ar fi obligatorie, ai merge la școală? Nu.
Așa că, caută întâi motivul tău să mergi la școală fiindce vrei tu, să înveți fiindcă vrei tu, iar nu fiindcă te obligă cineva.
Apoi fă separat, zilnic 15 minute cel puțin exerciții de controlul gândurilor.
Stai pe scaun și respiri liniștit și te concentrezi pe respirație. Lași gândurile să curgă fără să lupți cu ele, singura ta grijă este să fii atent la respirație. Aceasta va fi o primă etapă în cunoașterea gândurilor tale, a modului cum sunt ele emise.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Gândește-te că dacă nu înveți vei lua note mici, iar dacă iei note mici te vor pedepsi părinții.