| pusik a întrebat:

Dece unii oameni se taie la vene sau pe maini etc?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Asta m-am întrebat și eu mult timp iar când am întâlnit pe cineva care o face l-am întrebat de curiozitate. Mereu am crezut că e o tâmpenie să te tai și că o fac doar puștii plictisiți ca să iasă în evidență. Chiar dacă 90% de asta o fac există și oameni care pur și simplu o fac să vadă dacă pot să mai simtă durerea, să vadă dacă există o durere mai puternică decât ce au simțit ei în interior, să compare durerea interioară cu cea fizică, sau pur și simplu au fost așa de marginalizați, lumea și-a bătut joc de ei din diverse motive și ei au decis să simtă durerea până al final.
Oricum, până acum câteva săptămâni aș fi zic că cei care fac asta sunt doar puști plictisiți de viața, acum mi-am dat seama că unii care fac asta chiar suferă cu adevărat și că tăietura aia nu-i comparabilă cu suferința cauzată de alții.

13 răspunsuri:
| Miina a răspuns:

Buna.
Sunt unii care se taie din cauza ca "viata e prea grea "pentru. ei.
Mie acest gen de oameni mi se par niste lasi, ca nu pot sa indure viataoh go on. Unii se taie pentru ca i-a parasit iubitu'/a.Si acest lucru mi se pare prostesc caci mai sunt fete/baieti pe pamant, oricat ai iubii pers. respectiva nu se termina lumea la el/eaoh go on.
Si mai sunt aia care o fac doar pentru atentie!happy
Funda?puppy dog eyes

| Ale2002 a răspuns (pentru Miina):

Nu-i adevarat! un emo se taie din cauza ca cineva i-a pus in drepresie si cand se teie uita de tot! Asta nu ii face nebuni cum zic uni ii face diferti...uni scapa de nervi cand dau cu pumni in pereti, iar emo se taie.

| Miina a răspuns (pentru Ale2002):

Mai bine dau cu pumnii in pereti decat sa ma tai.

| TeIubesccc a răspuns:

Pentru ca sunt in depresie, in viata nu le merge chiar cum vor ei, nu sunt multumiti de viata pe care o duc si cred ca cel mai bun mod de a uita e sa se taie pe maini. Asta e inconstienta si chiar nu vad rostu`.
Majoritatea o fac pentru ca au auzit sau vazut la altii si li se pare "cool" oh go on

| Bubbchac a răspuns:

Pentru ca le place sentimentul acela dureros, acea durere. tongue

| MicutzaaPooh a răspuns:

Depresii,daca nu pot sa le faca rau altora isi fac rau lor

| Nicole_8267 a răspuns:

Ca nu le ajunge minteee)))

| yngerash_4642 a răspuns:

Acei oameni de numesc emo.Se taie pe maini pentru ca(spun ei) uita de durerea pe care o are(probabil trecuse printr-o despartire, cearta cu familia etc) si se concentreaza pe durerea provocata de lama si astfel uita de ce au patit

| ana_7298 a răspuns:

Pentru ca cred ca sunt mai interesanti. laughing
Dar de fapt par penibili.
winking

| MissVamp a răspuns:

Chiar daca unii ii judeca, ei chiar simt o durere puternica si uneori chiar nu mai vad rostul vietii. :/

| Ale2002 a răspuns (pentru MissVamp):

Foooarte adevarat!

| tevreau a răspuns:

Pentru ca sunt tristi sau nervosi.si e simt neputinciosi. asta e parerea mea. si eu am fost intr-o perioada de genul.si m-am taiat.ei bine nu taiat dar oricum zgariat cu lama :straight face nu stiu asta e pareea mea.

| NuMăCunoștiȘiNuMăVeiCunoaște a răspuns:

rolling on the floor ce răspunsuri... dacă te tai pe mană nu înseamnă că ești neapărat emo, unii o fac pentru că sunt depresivi, triști... uneori și singuri!