| Filozofie a întrebat:

De curând am intrat la un liceu pe care, deşi imi doream sa intru acolo, mi-am dat seama ca nu îmi place deloc şi acum aş vrea sa ma transfer la alt liceu şi la alt profil. Unii spun ca ca se face transferul dupe semestrul al doilea, altii dupa un an. Si altii ziceau ca trebuie sa ai nota de intrare mai mare decât ultima nota a acelui liceu, dar altii zic ca nu e 100% obligatoriu, daca vrei sa te transferi la alt profil trebuie sa dai un test. Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Heii, ai abia 2 zile de scoala e acomodarea ai rabdare, nicaieri nu stau cainii cu colaci in coada,
o sa-ti faci prieteni, o sa vezi cu timpul cum va fi exact
ca idee transferul implica :
- acceptul directorului scolii de destinatie (nu si al scolii din care pleci)
- sub 30 de elevi in clasa in care vrei sa te transferi
-media pe sem 1 sa fie mai mare decat media ultimului din clasa in care te transferi
-schimbarea profilului implica diferente (date in vacanta intersemestriala) la materiile care se impun, facute in primul semestru (deci materia pe juma de an)

| anonyymuusss a răspuns:

La liceul la care am fost eu au spus clar ca cei dintr-a 9a se pot transfera doar după un an.