| GigiBecali123321 a întrebat:

De multa vreme vreau sa realizez un antivirus.Dar nu stiu in ce limbaj trebuie sa fie facut.Vreau sa fie un antivirus simplu. Utilizatorul de antivirus il descarca, instaleaza.Lanseaza programul, selecteaza partitia iar apoi incepe sa scaneze. Odata ce a detectat un virus il va sterge automat.

Ce vreau sa stiu?

1.In ce limbaj se poate realiza acest proiect?
2.Cum pot adauga virusi sau care ar putea fi procedeul prin care programul detecteaza virusul?
3. Daca se poate realiza in Visual C++

Multumesc si va rog sa nu adaugati comentarii inutile si fara sa imi spuneti ca nu am nici o sansa. Daca cineva a reusit atunci si eu pot.

DAU FUNDAAAAAA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti recomand sa faci o documentatie solida pentru punctul 2 si anume cum detectezi virusul si apoi iti alegi limbajul de programare care se pliaza pe ce ai nevoie. Asta daca nu esti cumva expert intr un limbaj si ar fi mai util sa adaptezi limbajul la ce ai nevoie decat invers.