| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 16 ani si am abandonat scoala din cauza fricii excesive de ce era in liceu(numai drogati,fumatori, venea politia ca faceau aia mai mari sex in WC-uri, se luau multi de mine baietii si fetele radeau zilnic etc)si tin sa mentionez ca am schimbat 2 licee si apoi am renuntat.Cand trec pe strada imi este foarte frica ca se va lua cineva de mine si/sau ma va intreba de ce am renuntat la scoala cei care stiu ca unii stiu ca m-am dus la un al treilea liceu dar cred ca o sa afle o data si tot eu ma fac de ras; personal cred ca am sociofobie, am fost si la psiholog dar nu a mers si vreau cateva sfaturi ca sunt extrem de trist mereu din cauza fricii mele si ca sunt numai nenorociti in licee care nu ii lasa pe altii sa invete pentru ca sunt ei niste huligani netrebnici. Funda celui care imi da speranta sa continui si sa nu fac un gest necugetat deoare nu cred ca ma voi descurca in viata daca sunt asa de acum! P.S:fara jigniri si sfaturi cu psihologi ca am auzit prea multe!

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Nu e ok să renunți la ceva doar din cauza fricii. Frica va apărea mereu, și din cauza ei nu vei putea face ceea ce îți dorești. Tu vrei asta? Tu vrei să fii controlat de frica ta stupidă?
Poți mai mult de atât, știu asta!
Ar trebui să citești câteva articole pentru dezvoltarea personală, te vor ajuta mult.
http://www.avantaje.ro/......ie-2140190
http://www.nlpmania.ro/......personale/
Și de asemenea îți recomand și asta: http://www.stilmasculin.ro/......-citestie/
Te-ai gândit vreodată să te transferi la un alt liceu? Ai încercat doar trei. Mă îndoiesc că nu există alte licee pe gustul tău.
Niciodată nu este prea târziu să faci ceva! Îți poți schimba viața. Trebuie doar să vrei. Tu vrei?
Gândește pozitiv! Deschide ochii și privește-i pe oamenii din jurul tău. Iar când ceva nu-ți place, pur și simplu elimini acel ceva din viața ta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Robby,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Mafiotu2002 a răspuns:

Sa incepem de la sfarsitwinking cei care rad de tine ca ai fost la pshiolog sunt ei niste prosti, care ar trebuie sa se lase de astea, si sa gandeasca inainte sa rada de tine, frate, daca ai fost la psiholog nu inseamna ca ai o problema cu capu sau astea cum cred unii (cred ca stiai treaba asta ) in fine, ar trebui sa gasesti un baiat sau mai multi care trebuie sa te bazeze frate, fi tu mai tupeist, dar nu asa tupeist in cat sa iti iei bataie de la toti, du-te la box fa ceva,winking Frate pana la urma nu trebuie sa iti fie frica cand mergi pe strada... ca sa te ajut trebuie sa stiu ceva, tu ai prieteni pe strada? sau undeva pe langa tine? Daca da, du-te la liceul lor, in aceeasi clasa cu ei, daca nu ai prieteni asa buni, incearca sa te imprietenesti cu ei mai multwinking Frate pana la urma se va rezolva...winking Asculta, eu cred ca te pot ajuta cu acest lucru! Dar trebuie sa imi raspunzi la ce iti zic aici, daca ai skype e bine, daca nu da-mi id de mess, sau vorbim aici!

| siriusblack98 a răspuns (pentru Mafiotu2002):

In primul rand colegii cu, care eram in clasa nu radea de mine fiindca m-am dus la psiholog si nu am prieteni pe strada si chiar nici unul

| Mafiotu2002 a răspuns (pentru siriusblack98):

Povestea ta ma impresioneaza sad Dar fa-ti si tu prieteni, fi mai sociabil, iesi afara, daca ai veri/frati du-te cu ei in mall sa te vada aia, ei poate o sa creada ca esti ff tare si poate o sa te bage in seama happy Si sa nu arati frica la nimeni! DAca e sa te iei la bataie, dai si tu cat sa-l lasi pe jos... O sa avezi...