| MateiP a întrebat:

Am o mica problema. Voi scrie cam mult, dar va rog din inima sa ma ajutati! Sunt in clasa a IX-a la un liceu foarte bun. Pana in clasa a VIII-a, colectivul clasei din scoala generala era infernal. Aveam multi huligani in clasa, orele nu se desfasurau cum trebuie, iar ei se luau de mine si de cativa alti colegi(copii seriosi). Datorita acestui fapt, eu am inceput sa ma simt din ce in ce mai prost cu acel colectiv. De multe ori plecam acasa jignit, batjocorit, iar aceste lucruri au inlaturat pana si ultimul strop de incredere pe care il mai aveam in mine. Cum am mentionat, problemele au aparut inca din clasa a V-a. Eu am avut ceva probleme cu sanatatea, iar aceste probleme erau luate in deradere de catre colegi. De asemenea, neimplicarea mea in prostiile lor si plusul kilogramelor mele erau un alt motiv pentru care eu plecam foarte suparat acasa. De multe ori cand ajungeam acasa, ma uitam la TV, iar cand mama nu era in sufragerie, incepeam sa ma descarc plangand. Petrecand patru ani in colectiv, am devenit incapabil de a-mi face prieteni noi. De fapt, asta este si problema pentru care va scriu. Aceasta incapabilitate cred ca imi va crea probleme si la liceu. Sau nu. De asta va cer parerea. Pe langa problemele de sanatate pe care le am si de kilogramele in plus, sunt un baiat normal. Va cer ajutorul pentru a-mi reda increderea in mine. Desi aici va pot recompensa doar prin o fundita, va promit ca pe langa aceasta, respectul si miile de multumiri pe care vi le adresez vor dainui. Acum, ca am terminat, vreau sa va multumesc ca ati citit pana la capat si sper ca ma puteti ajuta. Mult succes in noul an scolar si sa aveti parte numai de bine! Sper sa nu ajungeti niciodata in situatia prin care am trecut si trec eu.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa lasi trecutul in urma si sa te comporti normal cu colegii tai. Fii sociabil cu ei, dar nu exagera. Nu te inchide in tine pentru ca iti va fi mult mai greu sa te integrezi. Din pacate, pentru a scapa de timiditate, trebuie sa urmezi calea cea grea. Nu exista o solutie usoara. Pentru a scapa de neincredere si timidiate trebuie sa continui sa incerci sa vorbesti si sa te imprietenesti cu oamenii. Imi dau seama ca primul instinct al tau va fi sa te inchizi in tine, insa nu face asta. Dupa cum spuneam, fii sociabil cu colegii, intreba-i de unde vin, cum a fost la ei, ce le-a placut, ce nu le-a placut. Nu uita este un inceput pentru toti. In prima zi a liceului majoritatea sunt la fel de emotionati ca si tine. Unora le este frica sa nu se integreze, altora le este frica de faptul ca nu se vor ridica la asteptari, altii se gandesc ca nu vor tine pasul etc. Gandeste-te ca nu vei fi singurul emotionat si cu astfel de griji. Observa colegii care ti se par simpatici si ok si baga-te in vorba cu ei.
Daca tot iti va fi greu, chiar si dupa cateva luni de la inceperea liceului, te-as sfatui sa mergi la un psiholog ori la consilierul scolii. S-ar putea sa iti fie de folos.

| MateiP explică (pentru OoBunnyoO):

Iti multumesc mult! Chiar nu credeam ca cineva o sa imi sara in ajutor, asa cum ati facut-o voi.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru MateiP):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Multa bafta in noul an scolar! Si iti multumesc pentru funda. happy

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apuca-te de sport si o sa scapi de belele. Dupa 6 luni vei vedea niste diferente substantiale. Trebuie sa faci macar o ora pe zi si intensa. Scoala-te dimineata cu o ora si 20 minute mai repede. 20 de minute ca sa ai timp sa faci un dus.
Citeste si aici: http://www.mayra.ro/......ul-zilnic/
http://adevarul.ro/......index.html

| Silviu17 a răspuns:

Daca esti la un liceu foarte bun, cu siguranta problemele de acel gen vor disparea, ai incredere in tine, prietenii adevarati te vor accepta cu toate defectele din lume. Mult succes si tie in urmatorul an scolar, numai note de 10! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Sfaturile.pe.care.ti.le-au.dat.ceilalti,sunt.extraordinare,dar.uite.si.sfatul.meu:-Ai.zis.k.treci.intr-a.9a.deci,o.sa.ai.colegi.noi.Ei.nu.stiu.nimic.despre.tine,sau.despre.faptul.ca.cei.din.V-VIII.te.luau.in.ras,asa.ca.ar.trebui.sa.te.schimbi.putin.Nu.ma.intelege.gresit,trebuie.sa.te.comporti.normal,cum.te-ai.comportat.si.pana.acum,dar.schimba-ti.putin.imaginea.Da-le.impresia.ca.esti.si.putin.dur,ca.sa.nu.se.mai.ia.de.tine,dar.nu.foarte.dur,ca.sa.se.sperie.de.tine.Incearca.sa-ti.faci.prieteni.care.sa-ti.semene.Nu.vorbi.foarte.mult.despre.problemele.tale,(desigur.daca.o.sa.ai,dar.eu.sper.sa.nu.mai.ai.vreo.problema.)pentru.ca.o.sa.creada.ca.esti.o.fire.slaba.Mai.bine.vorbeste.despre.ele.cu.parintii.Cel.mai.important.lucru.pe.care.vreau.sa-l.intelegi,este.acestaworrieda.nu.ai.incredere.decat.in.tine! Tu.esti.singurul.care.nu.te.poti.trada.Prietenii.o.pot.face,pentru.ca.nu.exista.preteni.adevarati.Si.poate.ca.par.putin.dur,dar.acesta.este.adevarul.Si.eu.am.invatat.din.greselile.pe.care.le-am.facut.in.trcut.NU.UITA...in.propria.ta.viata,tu.esti.personajul.principal...(scuze.k.am.scris.cu.punct.intre.cuvinte,dar.tastatura.e.de.vina)Sper.ca.te-am.ajutat.

| gingergirl1 a răspuns:

Hei happy Si eu trec a9a si la fel ca si tine am putine emotii in legatura cu colegii si etc[ma rog,pe cativa ii stiu de la inscrieri,un baiat chiar mi-a si zambit thinking ] Eu fiind o persoana usor timida(mai ales la inceput) laughing ma gandesc ca o sa fie totul schimbat faţa de generala,in generala ca si colectiv noi ne-am inteles binewinking Eu aveam "grupul" meu si puteam sa fiu "eu", adica nici nu vreau sa ma gandesc ca nu o sa mai am pe cine sa mai tampesc la cap toata ziulica cu prostiile mele laughing)) Dar pana la urma de abia imi astept prima mea zi de liceu big grin. Sfatul meu e sa ai mai multa incredere in tine si sa lasi trecutul in urma si sa te gandesti ca nu merita sa te consumi pentru niste oamneni de nimic [ am trecut prin asa cevawinking ] -dar nu tine de scoala, tine de viata personala, daca o pot numi asa laughing
Fi sociabil si vesel, mereu oamnenii veseli sunt o companie placutawinking In orice caz, staduieste-te sa inveti cat poti de mult si de bine ca sa "le intri prin piele" profesorilor tongue, dar pana la urma profita de cei 4 ani de liceu cat poti, se zice ca anii de liceu sunt cei mai tari...acum sa vedem daca e adevarat laughing
Mda, alt ceva nu stiu ce as putea sa.te sfatuiesc decat sa fi tu insuti si sa iti alegi cugrija prietenii. Vorba lui Bunny, un psiholog ti-ar fi de ajutorwinking
P.s : Esti din Bucuresti? laughing

| Ruxandra15 a răspuns:

Deci sa o luam usor. Ai mers vreodata la un psiholog si cel al scolii? Incearca sa vorbesti cu un coleg sau o bun prieten. Tot ce trebuie sa faci de fapt trebuia era sa le arati ca nu iti pasa ce zic ei. Trebuie sa vorbesti cu mama ta despre asta, cu un coleg cu care te intelegeai bine. Intai incearca sa te imprietenesti cu cineva online, dupa incet incet sa iti faci prieteni:gen sa vprbesti cu un vecin, un verisor, un copil din alta clasa etc. Daca vrei mai multe detalii da-mi mesaj.

| MateiP explică (pentru Ruxandra15):

Multumesc frumos pentru sfat.

| yoana98 a răspuns:

Dupa mesajul pe are l-ai lasat imi dau seama ca esti un copil ambitios. Nu trebuie sa te afecteze rautatile altora. problema asta am avut-o si eu. Acum sunt a10a. E mai bine. Daca vrei putem fi prieteni( amici). Te ajut cu mare drag.

| MateiP explică (pentru yoana98):

Iti multumesc foarte mult!

| yoana98 a răspuns (pentru MateiP):

Nu ai pentru ce? Esti din Buc? Daca da, in ce liceu? Daca nu te superi de intrebare.

| MateiP explică (pentru yoana98):

Nu! Nu sunt din Bucuresti. Sunt din Pitesti.

| StudentăLaMedicină a răspuns:

Buna!

Te inteleg foarte bine si stiu prin ce ai trecut. Si eu, asemenea tie, am avut un colectiv asemanator.

De asemenea, in acea clasa mi-am cunoscut una dintre cele mai bune prietene! Era o fata foarte retrasa care avea probleme cu un picior si toti o luau in deradere. Era un coleg care ne "interzicea" tuturor sa vorbim cu ea, sa nu luam "boala" asta. Fata nu m-a avut decat pe mine langa ea in 8 ani de liceu si cu ajutorul meu si-a mai facut si alte prietene, dar care la liceu nu au mai bagat-o in seama.

Ideea e ca, orice ar face si ar spune fostii tai colegi, e bine sa lasi in urma. E un lucru aproape imposibil, stiu, dar acum ca vei incepe liceul ai sansa sa cunosti persoane bune, cu sufletul frumos. Ai sa intalnesti si pe altii care sunt ca fostii tai colegi, dar e important sa nu ii bagi in seama.

Inteleg ca ai trecut prin clipe groaznice si nu te condamn, te inteleg perfect! Nu trebuie sa cauti sa fii altfel decat esti, trebuie sa fii tu! Si vei fi apreciat!

Eu sunt contra copilariilor astea, nimeni nu s-a nascut perfect si nimeni nu poate fi. Acei colegi ai tai, probabil erau copii de bani gata sau mai stiu eu ce.

Valoarea ta ai s-o demonstrezi persoanelor care merita, niciodata n-ai sa fii pe placul tuturor.

Lasa complexele, nu daca esti gras/slab, sanatos/bolnav are importanta pentru persoanele care te iubesc. Ei te iubesc neconditionat, in ciuda acestor complexe pe care ti le faci singur.

Iti doresc sa iti faci prieteni pe care sa ii ai toata viata langa tine, se vede ca esti un baiat deosebit, un baiat care nu a stiut sa fie apreciat la adevarata lui valoare!

| Andre202 a răspuns:

Buna! Nu te lasa descurajat de vorbele rautacioase ale lumii si de kg in plus. Fiecare om este frumos in felul lui! Fii puternic si nu baga in seama orice prostie care ti se adreseaza deoarece lucrurile astea se intampla din cauza invidiei, banuiesc ca esti si un baiat destept cu note bune la scoala, dupa introducerea si descrierea frumoasa pe care ai facut-o. Fii sociabil, optimist si o sa vezi ca vei avea parte si de colegi care iti vor deveni prieteni, dar sa nu apleci capul la rautatile ce probabilm vor avea loc si in noua clasa, deoarece asa sunt oamenii de peste tot, nu poti avea parte numai de bine. nu din partea lor. Asa cum exista frcute de mai multe feluri, dulci, acre, stricate, etc, asa exista si oameni cu suflete asemeni lor. Tine capul sus, uita cei 4 ani din generala si treci intr-o noua etapa, bucura-te din plin din cei 4 ani frumosi de liceu ce vor urma. Eu sunt sigura ca vei avea parte de oameni minunati ce iti vor fi alaturi!

| MateiP explică (pentru Andre202):

Multumesc mult pentru sfat! Raspunsurile voastre mi-au fost de mare ajutor. Cred ca deja, usor, usor, imi recapat increderea in sine.