| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Fac meditatii la matematica sambata si duminica, mereu.De la 2 pana la 7. Dau 60 lei pe zi.Cum pot invata acasa? Singur
Iau numai 5

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Invatatul se face acasa. Evident, putini sunt autodidacti, asa ca un meditator te ajuta in caz ca ai ramas in urma cu materia sau vrei sa te pregatesti in plus fata de ce se face la clasa.

Exista persoane care fac meditatii in toti anii de liceu si tot nu pot sa scoata note mai mari de 5-6, problema fiind ca ei nu lucreaza deloc acasa.
Invatatul se face prin exersare, trebuie sa faci multe exercitii. Uita-te in manual si fa de acolo mai multe exercitii, altele in plus fata de cele cerute la tema. Sau, daca tot faci meditatii, fa-ti temele pentru meditatii. Daca nu doresti sa faci meditatii, fa singur exercitii acasa.
Lectia din caiet trebuie sa fie foarte bine scrisa, exemplele din clasa te vor ajuta cand vei face exercitii mai complicate la clasa. Trebuie sa inveti sa lucrezi si singur, la facultate nimeni nu trage de studenti ca sa invete. La cursuri si seminarii se fac cateva exemple, urmand ca studentul sa aprofundeze si mai mult acasa facand singur exercitii.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru AC4S4):

Am o profesoara oribila, scrie foarte repede.Ii spunem sa astepte, nu ne baga in seama.Ma rog in pauze sa ma ajute colegii(iarasi sunt ignorat). Fara meditatii sunt praf, ce pot sa fac? Nu am nici vointa sa fac acasa exercitii

| AC4S4 a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Nu stiu la ce materie este problema, dar o sa presupun ca este la matematica.
Definitiile de la matematica sunt foarte greu de inteles daca nu au langa ele un exemplu, daca profesoara nu va da exemple pe langa teorie, e destul de greu sa intelegeti. In acest caz este nevoie de meditatii.

Ce poti sa faci e sa incerci din greu sa intelegi acele definitii, sa faci chiar tu exemple sau sa te uiti in exemple in manual (daca profesoara nu va da). Fara vointa nu reusesti. De obicei nu e vina profesorului, nici eu nu am avut o profesoara stralucita, nu explica foarte bine, dar structura bine lectia, iar cei care eram interesati sa invatam, ne straduiam vreo 20-30 de minute acasa sa intelegem lectia. Tine doar de vointa.

In orice domeniu cel mai important in invatare e studiul individual.