| Girbita_Sami_1999 a întrebat:

Familia mea a plecat la munca in Germania, s-au stabilit acolo si vor sa ma ia si pe mine si nu stiu ce sa fac, nu sunt hotarat sa ma mut acolo cu scoala. Aici am prieteni dar prieteni poti sa iti faci oriunde si m-am cam saturat de lumea asta de aici. Am fost o luna de zile acolo si a fost frumos dar nu sunt hotarat si nu am cui sa ii cer un sfat, sper sa ma ajutati.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Romania daca vei sta, dupa terminarea scolii, trebuie sa te descurci, nu mai este ca pe vremea lui Ceausescu sa ai un loc de munca asigurat; in schimb in Germania dupa terminarea liceului ai un job asigurat. In Romania iti cer mereu experienta, pe cand nemtii niciodata, te vor invata ei sa devii expert.
La inceput este greu, fiind intr-o tara noua, trebuie sa le inveti limba in primul rand, dar tu fiind mic, o vei prinde rapid, mai repede decat parintii tai. Asculta-i si mergi cu ei, caci iti vor binele. Prieteni ii vei face la scoala unde vei fi in Germania. Daca Romania ar fi fost precum Germania, astfel nici un roman nu ar mai fi parasit tara!

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai sansa sa pleci cu familia pleaca... o sa iti multumesti singur pe viitor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce zic eu că e bine să te muți, pentru viitorul tău.
În toată UE, sunt acum 5 000 000 de români, și continuă să plece.
Unii spun că nu e bine.
Eu zic că e bine, de ce.
Treptat toată UE devine țara noastră.
Astfel, până acum ai stat în România.
Ai stat o lună acolo și a fost frumos.
Dacă continui școala acolo, o să înveți bine de tot limba germană.
Dar poate după terminarea școlii, o să vrei să te muți în Spania căci ai cunoscut o fată româncă stabilită acolo.
Nu va fi nevoie să te angajezi la cules căpșuni sau portocale, căci tu cunoști germana și poți să te angajezi ca translator.
Ești cetățean român, poți oricând să te întorci în țara ta.
Dar după ce tu ai văzut UE, care așa cum am spus, începe toată să fie țara noastră o România Mare Mare, tu nu te întorci ca unul care a plecat bou și s-a întors vacă, sau ca unul care a plecat să se plimbe, că drumul e frumos, și sunt priveliști și fete frumoase peste tot, ci ai o experiență de viață și te descurci mai bine din cauza asta, decât colegii tăi care vo rămâne aici lângă fusta mamei și vor cere de mâncare de la ea până la 30 de ani.
Asta este ideea mea.

| Girbita_Sami_1999 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru Girbita_Sami_1999):

Te rog, dă și funda.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să pleci la familia ta.
Oricum cred că e mai bine decât în țară la noi.