| nico4ever a întrebat:

Buna ziua TPU, am 12 ani.am o problema de familie si voi sunteti singuri cu care ma pot consulta.Deci,de cand eram in clasa a 3-a familia mea cu tot cu frati au plecat in Germania si eu am ramas singur cu prietena mamei in romania.In vara aceasta m-am hotarat sa vin in Germania si sa incep scoala aici.toate bune,notele bune, invatatul bun, pana cand inainte cu 2 luni i-am auzit pe cei 2 frati ai mei care erau in Germania ca vor sa se mute in anglia.sincer..nu stiu ce sa mai fac....simt ca mi-se rupe sufletul cand aud ca pleaka..astazi seara ar trebui sa plece...nu mai pot. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat va-s fi recunoscator. Va rog daca nu puteti sa postati ceva care m-ar ajuta, nu postati.

Răspuns Câştigător
| TravisForest a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru cele intamplate! Tu trebuie sa stii ca nu ii poti opri sa stea in Germania alaturi de tine. Discuta cu parintii si spune-le ce simti tu. Banuiesc ca fratii tai sunt mai mari, tu trebuie sa intelegi ca fiecare persoana este pe cont propriu daca ma intelegi. Ei sunt mai mari, vor altceva, tu fiind mai micut vrei sa stai cu ei si cu familia ta. Va fi bine, te vei obisnui pentru ca nu as crede sa fie vreo solutie sa ii opresti asa. Fi tare ca va fi bine!

4 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dacă fraţii tăi sunt mari este de aşteptat ca treptat să se îndepărteze de familie. De aceea, trebuie doar să încerci să te adaptezi la noile situaţii ce vor apărea. Deseori trecerea timpului ajută în astfel de situaţii.
Cele bune!

| kiduţa18 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine. Încearcă să vorbeşti cu părinţii tăi şi cu fraţii tăi despre asta. Pentru că tu probabil ai început să crezi că te dau la o parte, ceea ce-i posibil. Încearcă să găsiţi o soluţie să vă fie la toţi bine, nu doar lor. Spune-le că ai nevoie de ei, să nu fi singur.

| Be3bitza a răspuns:

Sincer aici...din cate vad te cam dau la oparte imi pare rau sa spun asta... poate nu te vor langa ei sau poate nu au timp de tine nu stiu prea bine sa iti pot explica dar mno.Cea mai buna metoda eu as spune sa ramai aici in Romania cu cine esti daca stii ca tie bine incerca sa te mentii cu notele si toate lucrurile bune care le ai si mai incolo iti vor fi de ajutor daca va fi sa se intample ceva Doamne fereste. Deci fa ce crezi parerea mea asta e :*

| nico4ever explică:

Eu sunt in Germania din vara...nu sunt in Romania akuma..nu prea mai e nici o metoda sa vorbesc cu ei despre asta deoarece ei bea bea asteapta sa plece in angli(fratii), acum nu stiu ce sa fac sa nu ma mai doara atat de rau...sa trec peste mai usor