| Obj279 a întrebat:

Salut! Îmi poate spune și mie cineva fum as putea să mă motivez să învăț? Sunt clasa a 11a și am incercat de nenumărate ori să mă duc la birou și să mă pun serios pe învățat, însă pur și simplu îmi fuge gândul in alta parte.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Ia lecția și explic-o ca un profesor. Pune-ți întrebări la care tot tu răspunzi.
Pare destul de dubios, dar funcționează destul de bine. Am invatat informații pe care le credeam imposibile, doar punându-mi întrebări și răspunzând la ele.
A, și nu te gândi ca vei invata pe rupte ore întregi. Nu vei rezista. Propune-ți sa iei o mică pauza la fiecare ora Învățată. Dar sa fie mică laughing.
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Incearca sa faci materia la care inveti, mai interesanta pentru tine, gen daca esti genul de om care le are cu schemele, simboluri, ilustratii, etc; Poti adapta informatia pe care o ai de invatat intr-un mod asemanator, atribuindu-i niste ilustratii sau ceva care sa te duca cu gandul acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te gandesti in principal? Daca ceva te apasa si nu gasesti raspunsul nu o sa poti sa te concentrezi! Incearca sa iei o pauza de la retelele de socializare si evita orice distragere! Mergi intr-o camera linistita cu o fereastra care sa nu aiba vedere spre un loc de joaca si stai 2-3 minute inainte sa incepi sa citesti si sa scrii linistit in pat fara sa te gandesti la ceva! Mananca fructe si bea apa proaspata! Ajuta la concentrare! Spor la invatat!