| LoveeMakeup9 a întrebat:

In clasa a I-a parintii mei m-au dat la pian la o scoala de muzica chiar daca eu nu voiam, eu voiam doar canto.Acum sunt in clasa a VII-a si nu imi place de loc pianul.Merg cu scarba si cu groaza la orele de pian dar parintii ma obliga sa mai fac inca un an pana in clasa a VIII-a.As vrea sa ma las sa nu mai merg...dar cum sa le explic parintilor? Imi place canto-ul si cant foarte bine dar nu imi place pianul? suna fara sens. Ajutati-ma va rog! Cum sa le spun sau cum sa ma determin sa mai fac inca un an de chin de pian? Dau funda si vooot! pleaseee big grin

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E bine sa cunosti un instrument, asta te poate ajuta mult si in canto.Incearca sa te orientezi spre alt instrument sau incearca sa te imprietenesti cu pianul.Asculta lucrari interpretate de acest minunat instrument si poate-l vei indragi.

| 1Voineoska1 a răspuns:

Buna! De cand nu iti mai place pianul? Orice ar fi, nu e nevoie sa te chinui si sa practici ceva ce nu iti place. Convingeti parintii ca tu chiar nu te simti bine la orele de pian si sa te retraga chiar daca mai ai decat un an. Spune-le ca nu te simti ok, ca nu te simti in largul tau la orele de pian si ca nu ti se pare normal sa faci ceva ce nu iti place! Convingei, da-le argumente ca nu te simti bine cantand la pian si ca tu vrei sa faci canto(mai ales daca zici ca ai si voce!)

| LoveeMakeup9 explică (pentru 1Voineoska1):

Pai da...nu mi-a palcut pianul din a I-a de cand m-au dat.Ei stiu ca am voce si imi place sa cant dar spun ca fara pian nu se poate face muzica...FOARTE INTELIGENT.Nu ii pot convinge nici cum.Si ce daca mai fac un an? O sa primesc o diploma de **** si gata. Oricum nu vreau sa merg la Liceul de muzica!

| 1Voineoska1 a răspuns (pentru LoveeMakeup9):

Oh haide nu e nevoie sa gandesti asa! Se poate face muzica si doar cu vocea. Intr-adevar inteligent ce spun parintii tai, dar fara logica.De ce sa faci ceva ce nu iti place! Renunta acum la pian si apuca-te de canto! Chiar daca nu vrei sa faci Liceul de Muzica asta nu inseamna ca,macar pentru un an, nu poti face ceva ce iti place si iubesti sa faci. Haide, oricat de incapatanati ar fi parintii tai, trebuie o data si odata sa te lase la canto. Si daca zici ca stiu ca tu canti bine, de ce naiba te chinuie la pian?! Ei nu se gandesc deloc la tine? Vorbeste cu ei serios si spune-le ca nu ti-a placut niciodata si ca tu chiar iti doresti sa te lasi. Incercarea moarte n-are! happy Funda?

| Sania10100 a răspuns:

Incearca sa le explici care iti este problema. Spune-le de ce nu iti place si explica-le ce te face fericit. Daca le vei spune din inima, poate te vor intelege. Succes! Sunt de partea ta! happy