| Mariadk544 a întrebat:

Salut! La liceu aș vrea să merg la științe sociale sau filo. Care e diferența dintre ele și care e mai "ușor" gen să fie mai lejer. Mie nu îmi place să citesc, am auzit ca la filo trebuie cu citit și cu din astea. Română îmi place, dar cititul nu. Matematica în niciun caz, chimia nu, bio nu, sport ew, pedagogie nu îmi plac copii, educația tehnologica nu îmi place absolut DELOC, fizica nu, CU ENGLEZA AM PROBLEME GRAVE, dar îmi place istoria, română, franceză, și îmi place cât de cât și geografia. La ce as putea sa ma duc? La filo nu știu, dar la științe sociale am auzit ca se da bacul la engleză. Sunt a 7 a și engleza nu am invatat-o când trebuia, gen în clasa 1, și acum îmi e fff greu. Credeți că am timp să mă apuc să învăț engleza și să mă duc la științe sociale? La filo cum e? Trebuie să îmi placa sa citesc la filo? Păreri? Eu zic ca mi se potrivește mai bine științe sociale, dar engleza strica tot. La ce profil să mă duc?????

Răspuns Câştigător
| marazx6 a răspuns:

În primul rând, este important să alegi profilul care se potrivește cel mai bine intereselor tale și aptitudinilor, astfel încât să te simți motivată și să ai succes în studii. Iată câteva aspecte care pot să te ajute în alegerea dintre științe sociale și filologie:

### Științe Sociale:
- **Disciplinele de bază:** Această ramură implică studierea istoriei, geografiei, economiei și sociologiei.
- **Bacalaureat:** Adesea, bacalaureatul la științe sociale cuprinde și proba la alegere, unde poți alege engleza sau franceza.
- **Engleza:** Dacă engleza nu este punctul tău forte, poate fi dificil, dar poți începe să te pregătești treptat și să ceri ajutorul profesorilor sau să iei lecții suplimentare.

### Filologie:
- **Disciplinele de bază:** Se axează pe limba română, literatura română și străină, precum și limbi străine.
- **Bacalaureat:** Probabil vei alege o limbă străină la bacalaureat, dar ai opțiunea să o alegi pe cea în care te simți mai încrezătoare.
- **Cititul:** Filologia presupune o cantitate semnificativă de lectură, așa că trebuie să iubești literatura.

### Sugestii:
- **Reflectează:** Gândește-te la ce materii îți plac cu adevărat și care te atrag. Încercarea de a găsi un echilibru între acestea te poate ajuta să iei o decizie mai bine fundamentată.
- **Întreabă:** Vorbește cu profesorii, consilierul școlar sau persoane care au ales aceste profiluri pentru a obține păreri și sfatur

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cititul nu. Matematica în niciun caz, chimia nu, bio nu, sport ew, pedagogie nu îmi plac copii, educația tehnologica nu îmi place absolut DELOC, fizica n...La ce as putea sa ma duc?"

fă o profesională, e nevoie mare de meșteri de pus gresie-faianță!