| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti. Am 16 ani si am o curiozitate. In ultima vreme adica de aproximativ 5 ani stau foarte mult la calculator. In vara anului 2006 am descoperit un joc foarte interesat, acel joc se numste World of Warcraft. In zilele acelea il consideram un joc foarte "smecher" deoarece jucam cu prietenii faceam caterinca. Peste aproximativ 1 an deja am inteles jocul acela si din ce in ce stateam mai mult la Pc de la 2 ore la 4. de la 4 la 6 si asa mai departe. Acum numesc jocul acela un Drog.Practic sunt dependent de acel joc nu pot sa traiesc fara sa-l joc. Am ajuns sa bag banii in acest "DROG". Acum stau in cursul saptamanii cel putin 12 ore pe zi la PC. in week-end nu mai vorbesc 16-20 de ore. In unele momente uit de mine, uit sa mananc. Asa, curiozitatea mea de care incepusem sa spun la inceput este aceea de a v-a intreba daca este bine ceea ce fac. Eu sunt constient ca nu este bine dar dupa cum v-am spus, sunt dependent. Statul EXCESIV in fata Calculatorului imi poate dauna? Spuneti-mi ce sa fac, ce activitati sa desfasor.

Multumesc Anticipat.

PS:Cand stau la calculator mananc multe fructe. Fac 30 de minute miscare pe zi. NU CONSUM BAUTURI ALCOOLICE SI NICI NU FUMEZ.si am note bune la scoala (peste 8)

Răspuns Câştigător
| 4ndr3x a răspuns:

Salut! Si eu am tot 16 ani...m-am intalnit si eu cu aceasta problema cu Metin2RO. Era exact ceea ce ai descris tu mai sus. Dupa vreo 3 ani am auzit de la niste cunostinte de anumite servere private.m-am apucat si usor am uitat de RO-am vandut chiar conturile. Aceste private sunt mult mai simple.Plictiseala a aparut repede si de atunci m-am lecuit. Sfatul meu este sa te apuci de un sporthappy statul excesiv in fata calculatorului este daunator sanatatii. Pot aparea probleme oculare (cu ochii) si pe langa asta, SEDENTARISMUL este unul dintre cele mai rele lucruri pentru organism. Te sfatuiesc sa incerci altceva, sa renunti la acest joc, incearca ceva mai simplu, te va plictisi insa si acesta dar vei scapa de acel WoW! Bafta! poate.o fundita pentru efort?happy