| dragosboy a întrebat:

Salut la toti sunt clasa a 9-a si cred ca nu sunt prea social iar colegii vad defectu asta si cateodata au chef sa faca misto de mine cum pot deveni mai sociabil? daca in ochii lor sunt mai "inferior"?

3 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu exista ca un om sa fie inferior altui om.Sunt multe cauze care pe tine te determina sa fii nesociabi sau pe ei, de exemplu daca exista conflicte de opinii intre voi, Daca consideri ca tu esti vinovatul nu va puteti acomoda unii cu altii.Ar trebui sa incerci sa-ti faci un mic asociat sau prieten in clasa pentru a vedea ce nu le place celorlalti la tine. Daca te vei schimba putin, sa le faci pe plac, lucrurile se vor schimba de la sine. Vreau sa-ti spun ca cei mai buni prieteni(e)ai mei au fost la inceput dusmanii mei.Si inca un sfat:daca esti un pic mai sarac decat ei, sa nu te dai batut, si saracii au devenit oameni de vaza. Daca e asa, si tu le-o spui intr-o maniera civilizata, te vor accepta.Bafta!

| Aly07 a răspuns:

Pai nu stiu fa'ti curaj si vorbeshte cu ceilalti, incearca sa glumesticu ei (atentie nu glm fara sens sau mai stiu eu ce).
Inca un sfat, tine privirea mereu inainte sau pe cel/cea cu care vorbesti, nu o mai lasa jos.
Succeswinking.

| Oktavian a răspuns:

Lasa rusine intr-o parte si aratale ca nu au dreptate cind spun ca esti mai inferior decit ei!