| anonim_4396 a întrebat:

LEGAT DE CADERE DE PAR LA BARBATI. Am folosit in Septembrie pentru vreo 2-3 spalari (in 2 saptamani, ma spal cam o data la 5 zile pe cap) Alpecin. Cu sigurata, efectul era foarte placut pe moment, dar dupa 1-2 zile deja ma manca ingrozitor de tare scalpul, asa ca l-am abandonat si am inceput un tratament cu Vichy Dercos Amynexil anticadere. Si-a facut efectul, nu-mi mai cade parul, e super si deja l-am intrerupt de o luna si inca nu imi cade. Acum ma gandeam sa incep din nou sa folosesc Alpecin, avand in vedere ca ingredientul sau "minune" este cafeina, ingredient care exista si in tratamentul de la Vichy. Pe deasupra, de vreo 2 saptamani folosesc si ulei de ricin inainte de baie. Ce parere aveti? Sa incerc din nou Alpecin, sau sa continui cu ulei si sa vad rezultate in timp?

Btw, am fost la dermatolog, si ratatii aia recomand instant minoxidil. Imi venea sa ii bat, stiind ca e un drog nenorocit. NU am rude in familie fara par, toata lumea are un par superb. Eu NU sunt chel, dar am parul putintel cam rar, adica dupa cam 2 zile de la spalare, daca nu il ud sa il aranjez putin, deja se cam vede urat scalpul (nu ca e murdar, dar deja cand se lipesc 2-3 fire se vede scalpul, e puuutintel cam rar)

Astept raspunsuri. Poate sa fie de la stres (BACul naibii). Sper doar sa imi revina parul de acum 2 ani big grin

2 răspunsuri:
| gd001 a răspuns:

Eu nu as incerca sa tot combin tratamentele, avand in vedere ca cel de la Vichy Dercos Amynexil functiona. Foloseste in continuare si in caz ca nu da randament schimba-l.

| BoneShiver a răspuns (pentru gd001):

Pai da vezi tu... am luat ceva vreme si am vrut sa il intrerup. Mie mi-a cazut parul pentru ca am tras de el ca disperatul cand il spalam (Am fost peltos, cret, nu am stiut de existenta balsamului pentru descurcare). Adica vreau sa zic, idealul meu e sa imi revina podoaba capilara, dar apoi sa il spal normal, fara n tratamente si etc etc