| alii98 a întrebat:

Salut,mă cunosc cu o vecina de când eram mici și am tot ținut legătura până ieri.
Ea mi-a spus prin mesaj că își închide telefonul și social media și toate cele, se vedea că e deprimata, dar când am intrebat-o, nu a vrut să îmi spună ce are.
Acum este foarte nepăsătoare, in sensul că degeaba ii spun să nu faca ceva prostii, ea răspunde ceva gen "cui i-ar păsa".
Părinții ei sunt tipul comunist, lasă că trece, astfel încât ea mai mult a vorbit cu mine decât cu ei, era mai deschisa cu mine.
Acum 2 luni s-a despărțit de un băiat și a plans ceva după el.
Ea are 17 ani.
Ce as putea face? Mi-e frica sa nu facă ceva

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părinții ei sunt tipul comunist
De ce folosiți tot timpul cuvântul comunist cu sesn peioratic, de ceva rău, de disprețuit, când habar nu aveți ce s-a întâmplat atunci?
Dacă vrea să stea de vorbă cu tine, poți face ceva, asta însemnând pur și simplu să stai de vorbă.
Apoi, dacă vă puteți întâlni, o activitate plăcută împreună o poate scoate din gândurile negre.

| alii98 explică (pentru sadrian46):

Nu vrea să vorbească despre asta deloc
Și am habar ce s-a întâmplat, fix de aia îl folosesc
Toți părinții pe care îi cunosc și au gândirea asta au gândire comunista, lasă că trece, lasă că noi mâncăm pâine stricată etc

| Andreeush a răspuns:

Spune-i că dacă are nevoie să vorbească cu cineva poate să conteze pe tine.

| alii98 explică (pentru Andreeush):

I-am spus, da simt ca nu e destul