| tanasealexia a întrebat:

Salut,maine e bacul la romana.
M-am pregatit destul de bine, in sensul ca am invatat cate ceva din opere. Oricum nu-mi trebuie media de bac, deoarece ma duc la arte.
Acum as vrea totusi sa discutam despre ceva.
M-am uitat peste subiectele de bac la romana din anii anteriori si am observat o schema interesanta.
2014-nu s-a dat caracterizare.
2015-s-a dat.
2016-nu s-a dat.
2017-s-a dat.
2018-nu s-a dat.
In toti anii pari nu s-a dat caracterizare,pe cand in anii impari da. Ministerul face zece subiecte,an de an, dintre care extrage unul.
Intrebarea mea este :in fiecare an par, ministerul face 10 subiecte fara caracterizare(eseu despre viata si lume, psihologic etc)., iar in anii impari face 10 subiecte numai cu caracterizare?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Oricum, din câte știu, se fac mai multe seturi de subiecte în plic închis, și se extrage unul de către comisie, ca să fie cât mai sigur că nu vor fi divulgate accidental subiectele înainte.

| BlackRaven45 a răspuns:

Si eu am fost sigura la Evaluarea Nationala ca nu va pica genul liric, ca s-a dat anul trecut... Doar nu l-or mai da si anul asta. Trebuie sa fie epic! Daca nu, macar nu mai pica liricul.

Da, da. Genul liric a picat. Se extrag aleator. Iti poate pica orice. Tu repeta toate operele. Nu te culca pe o ureche.

| tanasealexia explică (pentru BlackRaven45):

1.)a picat dramaticul!
2.)eu am o schema logica, iar tu doar intuitie!

| BlackRaven45 a răspuns (pentru tanasealexia):

Scuza-ma. Exprimarea mea a fost cam eronata. Eu am dat Evaluarea Nationala in 2016 (In prezent trec in clasa a 12-a). In anul anterior s-a dat genul liric, iar eu am prins tot genul liric. Anul urmator? Tot genul liric. In loc sa faci pe detectivul, mai bine ai mai pune mana sa mai repeti pentru bac. Dupa cum am zis, subiectele se trag random. Poate pica orice. Daca tie iti face bine sa repeti doar caracterizari pe baza schemei tale, atunci esti invitata mea. Eu nu am nimic de pierdut, crede-ma. laughing Mult succes maine.