| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,mama este la munca in fiecare zi și face mâncare odată la 3 zile, când vine de la munca și nu avem mâncare tipa pe mine ca sa o las.Ce sa fac...fac foamea in fiecare zi ca ea nu vrea sa facă mâncare.M-am saturat sa slăbesc într-una și sa ma culc cu stomacul gol.Eu am încercat sa îmi fac mâncare singur dar nu reușesc.Precizez ca am 17 ani

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Macar niste cartofi prajiti, o salata de rosii cu branza, niste sandvisuri, paste, sau orez cred ca poti sa faci. Nu Cred ca e asa dificil, sunt chestii super simple de facut. Daca vrei, o sa reusesti. Pe Youtube si pe Facebook e plin de "bucatari", sigur gasesti pe cineva sa explice cum face un anumit preparat.

| Eireann a răspuns:

Nimeni nu iti cere mancare de MasterChef dar sa nu fii in stare sa faci si tu 2-3 feluri de mancare la 17 ani e destul de ridicol. Roag-o sa te invete sa faci cateva feluri de mancare care iti plac. Astept-o tu cu masa pusa si mancare calda cand vine de la munca.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Ești ditamai omul! Învață de pe internet sau roag-o pe mama ta sa te învețe sa îți faci! Dacă (Doamne ferește) ea pățește ceva vreodată și nu poate sa facă mâncare tu mori de foame la aproape 18 ani? Ești leneș, nu ca nu știi sa îți faci mâncare! Aștepți sa îți pice din cer! Vine femeia de la muncă să facă când ar fi fost frumos din partea ta sa găsească ceva cât de mic făcut din mâinile tale?! Măcar vasele le speli după ce mănânci sau vine tot mami sa le spele? Next generațion! Fugiți bă!

| Zorn a răspuns:

1. Comanzi mancare
SAU
2. Inveti sa gatesti din tutoriale de pe YouTube sau din articole SAU rugand pe cineva sa te ajute/observand cum gateste mama ta.
3. Daca nu merge nici 1, nici 2, atunci: PAINE CU PATE.
Hrana rece, sandvisuri, fierbi un ou, ceva, ca asta nu e greu.
SAU o rogi sa gateasca pentru mai multe zile si o ajuti si tu. big grin

| Konstantin2020 a răspuns:

Dacă mai încerci o sa reusesti. Caută pe YouTube retete.

| iamcristinab a răspuns:

Nu e greu, incearca sa faci retete usoare, piept de pui cu piure, cotlet/ceafa, salata orientala, mazare, varza, carnati, ficatei, paste sau ce mancare iti place tie.
Cauta pe Youtube "Jamila Cuisine", explica foarte bine, pas cu pas.
Incearca sa o intelegi si pe mama ta pentru sunt sigura ca nici ei nu ii e usor.
Spor la gatit!