| qieiqpalz a întrebat:

mi-am facut recent o iubita si o cam spamez...o pup destul de mult. Pentru mine ar fi ceva normal, gen ii ofer dragoste dar stiu ca nu e..gen sa nu o disper ca i se va cam duce din sentimentele pentru mine.Ce pot sa fac? Nu ma prea pot abtine sa nu ii scriu

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ufff. Intrebarea asta m-a lovit cam greu, a stârnit ceva amintiri mai. Neplăcute. Inițial nu am vrut sa raspund insa. Avand in vedere ca si eu sunt mare sentimentalist, uite opinia mea.

In primul rand, trebuie sa stii ca multe fete cauta exact ceea ce oferi tu. Multa atentie si dulcegari. Asa suntem si noi, chiar daca suntem baieti. Alte fete insa, se simt "sufocate" de chestia asta si vor mai multa libertate.

Afla intai in ce categorie este prietena ta. Cum reactioneaza la mesaje? Raspunde rapid (cateodata poate e ocupată)? Daca întârzie mult sa raspunda, își cere scuze, iti da motivul pentru care a lipsit atata? Cand iti scrie, iti scrie gen cu alinturi sau emoji gen inimioara, pupic etc. sau scrie scurt si sec? Tu o cunosti mai bine. Cand sunteti impreuna, ce reacție are cand o săruri? Se ferește?

Eu am avut o prietena care nu suporta mesajele lungi sau sa trebuiască sa imi scrie des. Cand avea treaba, dispărea complet. Răspundea la câteva ore ca si cum nu s-ar fi întâmplat nimic, ca si cum nu ar fi dispărut cu orele. Nu se scuză, nu imi spunea de ce nu a răspuns decat daca o intrebam eu. Nici cu dulcegariile mele nu prea se conforma, vorbea destul de sec. Pe mine ma dor chestiile astea in general insa stiam ca nu pot sa schimb felul cum vorbeste sau se comporta, însă am rugat-o frumos sa nu mai faca faza cu dispărutul La intamplare. Si-a pastrat insa obiceiul si asta a dus la certuri. Mai era si chestia ca eu o iubeam tare mult insa ea parea foarte nepăsătoare. Toate astea au dus la o despartire nasoala. Am fost varză in perioada aia ca doar na. Asa e varsta asta. Plângem că prostii dupa fete. In fine, dupa ceva timp ne-am împăcat si am inceput o noua relatie. Era complet schimbată. Arată cu vârf și îndesat că mă iubește, arată multa afectiune si eram tare fericit. Numai obiceiul cu raspunsul greu ii rămăsese, in rest totul ok. A spus ca in prima relatie nu era prea sigura ce simte și nu vroia sa imi dea sperante false.

Morala a toata chestia asta?
Daca nu se comporta asa cum te comporți si tu, daca tu simti ca o iubesti mai mult decat ea pe tine, dă-i timp. La urma urmei este o schimbare iar oamenii au nevoie de timp pentru a se adapta. Este posibil sa nu simtă cate simti tu pentru ea dar in acelasi timp este foarte posibil sa simtă mai mult decat iti poti tu imagina si pur si simplu sa o arate in alte feluri, mai putin evidente. Daca tu simti ca esti o pacoste pentru ea, nu trăi asa ca te macina. Intreab-o direct zic eu.

Urmeaza sa rada de mine ăștia de pe TPU din cauza sentimentalismului meu. Abia astept tongue

Sper ca te-am ajutat insa si orice sfat vrei, sunt aici.

P.S. M-am despartit si a doua oara de fata aia... De data asta mult mai pasnic insa si am ramas prieteni buni. Pur si simplu nu s-au potrivit sentimentele mele cu caracterul ei...

| qieiqpalz explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Imi raspunde repede, pare ea cam indiferenta uneori pentru ca asa e felu ei...si inainte sa fiim impreuna era asa dar na...ea la saruturile mele sta si ma cheama zilnic pe afara dar faza e ca nu stiu cat va dura asta.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Uite cam cum sta treaba. Va dura atat cat va dura. Faptul ca te stresezi si te tot chinui sa aplanezi asta nu schimba din pacate nimic. Va dura la fel de mult indiferent ca te stresezi sau nu pentru ca asta e viata. Eu zic sa tratezi problema cu ea. Sa o întrebi foarte direct si sa vezi ce zice. Stiu genul de fata indiferenta si iti spun ca este foarte posibil sa ii pese extraordinar de mult de tine. Nu ai decat sa astepti si sa vezi. Nu ai ce face decât să o întrebi dacă faci ceva ce o deranjează.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cât timp aveți ce să vorbiți și nu e conversație de aia„ce mai faci? bine, și eu. Ce mai faci? bine" nu-i nimic în neregulă că vorbiți toată ziua DACĂ AVEȚI CE, să nu pară că vorbiți doar de dragu de a vorbi. IAr cu pupicii și inimioarele și drăgălășeniile în exces clar nu, îs enervante și grețoase, măcar ești conștient c-o îndepărtezi prin așa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei de fapt de la ea?
Sex sau relație pe termen lung?

| qieiqpalz explică (pentru sadrian46):

Relatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Pot sa pun pariu cu tine de pe acum ca relatia lor n-o sa Tina.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Viața când îi provoacă să fie împreună, câștigă pariul. Viața câștigă acest pariu de un miliard de ani. Eu pariez totdeauna de partea vieții.

| Plato a răspuns:

Scrie-i si pup-o de fiecare data cand simti, nu ezita niciodata. Daca nu-i convine, nu e musai sa ramaneti impreuna daca nu va potriviti.

| qieiqpalz explică (pentru Plato):

Asta gandeam si eu dar daca o spamez ...stiu ca nimanui nu ii place sa fie spamat

| Plato a răspuns (pentru qieiqpalz):

Daca te iubeste, ii place orice, crede-ma.

| Endoryus a răspuns:

Plato nu a zis o prostie luna asta laughing.
Faza e urmatoarea. TU fa ceea ce vrei. Ceea ce simti. Daca ea e cea buna pentru tine, bravo voua. Daca nu? Si mai bine. Nu pierdeti ani impreuna degeaba. Sunt femei care nu se satura de atentia/iubirea unul barbat. Cu cat au mai multa cu atat vor mai multa. Sunt altele care au parte de atentie de la toti si in timp nu le mai impresioneaza asta asa ca iti dau cu praf de mers repede. De aia zic, fii tu. Daca ea e buna pentru tine, o sa iti dai seama destul de repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o Adica stii destul de bine ca daca faci asta isi pierde sentimentele pentru tine pe termen lung, Dar continui s-o faci din disperare...
"Gen ii ofer dragoste"
Da? Si daca se desparte de tine ce faci? Tii se rupe inima, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Modul dtale de a fi radical este apreciabil, doar ca exemplu negativ uneori, spui omului ce să nu facă, dar oarecum pe invers. Din exagerarea dtale el poate învăța ceva.