| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot sa inteleg ce problema are mama cateodata. Eu ii spun orice, orice mi se intampla la scoala si peste tot iar ea reactioneaza la unele ( la cele care sunt mai negative, rele) foarte urat.
Eu asa m-am obișnuit, sa ii spun dar acum am prins ideea ca nu ar trebui sa ii spun chiar totul.
Ce credeti? De exemplu azi i-am spus ca prietena mea cea mai buna s-a mutat din banca de langa mine si a inceput sa imi reproseze: "Dar ce ai facut? AI suparat-o?! Vezi ce se intampla cand ai gura sparta" si nu stiu ce.
Doamne asa ceva nu am mai vazut

4 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Bună. Poate mama ta are niște probleme, prea multe griji și în loc să gestioneze altfel situațiile cu tine, îi e mai ușor să se răstească la tine, decât să își facă timp să te asculte, să te înțeleagă. De aia mai repede aruncă niște vorbe în vânt, pentru că asta este cea mai ușoară variantă pentru ea la momentul actual.
Seara, după ce toată lumea s-a liniștit, mergi la ea, ia-o de mână și vorbește-i tu frumos. Arată-i că se poate discuta și altfel decât în modul cum o face ea. Explică-i frumos totodată pentru că mulți părinți cred că copilul nu e în măsură să dea sfaturi, că nu știe etc. Contează foarte mult și tonul tău, astfel dăndu-i tu exemplu de calmitate și faptul că nu reacționezi urât la reproșurile ei, o va face să se gândească și poate cine știe, chiar să se schimbe.
Încearcă să îi enumeri dățile când ai vrut să îi povestești ceva, dar teama te-a oprit, pentru că știai că va reacționa altfel decât pozitiv.
Spune-i că ai vrea ca pe viitor ea să-ți fie prietenă, să poți să îi spui supărările și ea să te asculte fără să te judece aspru. Spune-i că îți dorești tare mult să nu îți mai fie teamă să îi povestești banalități etc
Doar comunică cu ea, și totul se va rezolva. Ai răbdare însă, schimbare va apărea cu timpul.
Pa, pa

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde si de varsta pe care o ai.
Poate esti genul putin mai vorbareata sau "enervanta" iar mama ta stie asta si atunci cand se intampla ceva rau se gandeste ca ai o parte de vina.
Nu mai vorbi cu mama ta toate banalitatile daca stii ca te enerveaza vorbeste si tu cu ea lucruri serioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce credeti? Ca e aiurea sa-i spui totul mamei tale.Eu nu i-am zis nimic niciodata.

| Rolitech98 a răspuns:

Salutare.Mama ta este o femeie foarte speciala, o eroina.Asculta-ma cu prudenta! Fa exact ceea ce spune, fa-o fericita. Stiu ca este extreeeeeeem de enervanta uneori, dar, unele femei poate nu vor sa inteleaga.Da-i dreptate chiar si atunci cand nu are.Fa-o mandra de tine.Eu am suparat-o extrem de rau cu comportamentul meu si ma simt groaznic.Imi este rusine de ea.