| BogdnMrn a întrebat:

Salut, numele meu este Bogdan, am 19 ani și fumez de 4 ani. În ultimii 2 ani am început sa fumez un pachet la o zi/doua. M-am gandit sa ma las de fumat, dar ceva ma împiedică. Chestia e ca eu muncesc și sunt obișnuit sa stau în pauza la cafea și la țigară cu colegii. Cum as putea renunta de fumat dacă sunt la munca, acasă e mai ok, dar la munca nu exista pauza sa nu fumez. Câteva sfaturi mi-ar fi de folos. Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Andrei200202 a răspuns:

Trebuie să vrei

| aneliram a răspuns:

Poate dacă ești conștient ca este principalul factor de risc al cancerului (laringian, pulmonar, etc) te vei ambiționa sa le lași. Plus ca sunt destul de costisitoare.

| Nelinazet a răspuns:

Trebuie să apelezi la un psiholog el poate să te influențeze cu ceva și să te facă să înțelegi. Eu nu pot să-ți fiu ajutor cu nimic.

| wazzzap a răspuns:

Renuntarea brusca la tigari nu este o actiune intr-atat de simpla, lipsa nicotinei genereaza stari de frustrare, depresie(iti spun din experienta) Pe piata exista pastile concepute special pentru a reduce poftele.