| Lara_1026 a întrebat:

Salut.

O intrebare populara pe site... cum sa scapam de acnee? Bineinteles, fata curata, creme, mod de viata sanatos...

Tenul meu este mixt. in general, am cosuri si ten gras pe nas, barbie si obraji, in rest am fata curata. dar sunt perioade in care fata mea devine atat de uscata ca simt cum se ia pielea de pe fata. alte perioade, ca cea de acum, sunt cele in care fata imi este invadata propriu`zis de cosuri.

produsele pentru ten mixt nu mi se potrivesc, asa ca mi-am facut propriul mod de ingrijire, un ulei de fata pentru toate tipurile de ten, iar pe cosuri, folosesc aciclovir. Fata mea nu e perfect curata, mai am unele cosuri rebele.

Modul acesta de ingrijire a mers un timp. acum iar, fata mea este plina de cosuri. chiar ma deranjeaza, plus ca nu ma machiez prea mult de obicei. si perioada asta plina de cosuri e de vreo 2 saptamani...

ce sfaturi imi puteti da, pentru a scapa de cosuri? si, va rog, nu dermatolog. am fost si mi-a spus ca totul e perfect. multumesc

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zinerut-ul este cea mai buna solutie in lupta cu acnea (se gaseste la farmacii, costa in jur de 30 RON)! thumbs up Este un tratament aproape miraculos! Mai multe despre el poti sa afli, dand o cautare pe google. Incearca-l si tu! Bafta! day dreaming

| Adela50 a răspuns:

Buna.Pai stiu eu o solutie naturala, desi e cam scarboasa. Dimineata, cand nu esti pe stop, te dai cu prima urina si o sa vezi efectele.Eu nu mai am atat de multa acnee, datorita ei.Si seara te poti da si cu zynerit, de la medicul dermatolog.

| Andre_2169 a răspuns:

Am folosit si eu un timp zynerit dar dupa un timp nu prea mi-a folosit. Acuma folosesc Nivea clean deeper(nu fac reclama) si crema control shine. Mai este bun si uleiul de masline aplicat pe fata dar si zeama de lamaie. Am mai auzit ca este bun si cartoful crud taiat in feliute aplicat pe fata, dar de asta nu sunt prea sunt sigura.

| BarbieNuMaiViseaza a răspuns:

Eu intram deseori pe clopotel.ro si acolo era un forum tot din categoria dragoste si sex. Obisnuiam sa raspund la intrebari (bineinteles la cele care eram sigura de raspuns) si am vazut o intrebare adresata medicului care suna tot cam asa. Cum scap de cosuri? Raspunsul medicului a fost sa se spele de 3 ori pe zi cu apa calda pe fata si va vedea diferenta. Pentru ca, daca esti la varsta de 14-15 ani e ceva normal din cauza pubertatii si nu cred ca este bine sa incepi de acum sa folosesti creme si mai stiu eu ce tratamente.Bafta