| andrei056 a întrebat:

Salut,pe 18 martie am simulare la mate.M-am pregatit destul de bine si mna eu zic ca o sa iasa de un 7 sau 8.Totusi am o intrebare.Eu pe o foaie am grupat toate cerintele de la fiecare capitol, pe care le-am vazut in simularile de la 2014-2019.Adica gen, la numere complexe am scris toate cerintele din simulari:ba determinati a si b, din ecuatie, unde i^2=-1,ba calculati partea reala a lui x etc.De ce am facut toate astea, fiindca proful de matematica (care nu a facut deloc pregatire cu noi pana acum) s-a trezit tocmai acum si a insistat sa lucram doar simularile, ma dar a insistat de parca din ele s-ar face subiectele de anul asta.In fine as vrea sa va intreb :Ministerul se inspira sau face simularile de anul asta pe baza celor din anii precedenti si marea majoritate a cerintelor din anii precedenti se pot intalni si in simularea de anul asta? Scuze ca pare o intrebare conspirationala,dar tot ce pot sa va spun este ca m-a uimit proful de mate,prin simplul fapt ca insista doar cu simularile sa le facem, fara variante din culegeri.(p.s. e un profesor bun, adica te invata carte, dar gestul asta mi s-a parut dubios).

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Absolut deloc. Nu vezi subiecte din anii trecuți.
Saupoate o fi având profesorul pile la minister și a insistat unde trebuie ca sa facă în acest an asa thinking

| andrei056 explică (pentru Catrice):

Cica nu vezi subiecte din anii trecuti, dar trei ani la rand la simulare, la subiectul 1 sau dat exercitii ca la fel

| Catrice a răspuns:

Una e sa fie exercițiu cu aceeași metoda de rezolvare si cu totul alta exercițiu identic.
În plus, subiectul I are aceeași "principiu" adică are exerciții cu aceeași metoda de rezolvare din aceleași capitole de materie. Pe aceeași idee e și subiectul I de la bac.
Dar mai departe, subiectele, modul de rezolvare și nivelul de dificultate difera de la an la an.

| andrei056 explică (pentru Catrice):

Buna,imi cer scuze dar nu prea am inteles la ce te ai referit cand ai spus"În plus, subiectul I are aceeași "principiu" adică are exerciții cu aceeași metoda de rezolvare din aceleași capitole de materie. Pe aceeași idee e și subiectul I de la bac".Ai putea explica putin mai clar te rog frumos?! funda.

| Catrice a răspuns (pentru andrei056):

Exact exerciții cu aceeași metoda de rezolvare din aceleași capitole de materie.
Ma refeream la același lucru cu subiectele de la bac.